Dosya İş Sürekliliği ve Entegrasyon Yetkinliği 03 NİSAN 2018 / 13:43

İş sürekliliği planınız var mı?

Citrix Türkiye Genel Müdürü Altan Cengiztekin.

BT hizmeti sürekliliğini içeren iyi tasarlanmış bir iş sürekliliği planı günümüzde en önemli konulardan biri haline geldi. Böyle bir plan, işletmeleri finansal kayıplardan, itibar zedelenmesinden, üretkenlik kaybından ve zayıflamış müşteri ve iş ortağı ilişkilerinden korumaya yardımcı olur. İşletmeler günümüzde fidye yazılımı ve kötü amaçlı diğer yazılımlarla mücadele etmek adına milyarlarca dolar harcamakta ve siber tehditler, bu tehditlerin çeşitliliği, hacmi ve karmaşıklığı genişlemeye devam etmekte. Citrix Türkiye Genel Müdürü Altan Cengiztekin’in verdiği bilgilere göre, geleneksel yöntemlerin, günümüzdeki çok yönlü tehdit ortamında var olan karmaşıklıkları yeterli ölçüde ele almada yetersiz kaldıkları gözlemleniyor. Her kuruluş, BT bakımı ve ofis değişiklikleri gibi planlı olaylardan fırtınalar, kar fırtınaları ve salgınlar gibi ani acil durumlara, depremler, hortumlar, terör ve yangınlar gibi uyarı olmadan komple etki eden plansız olaylara kadar her türden büyük ve küçük kesinti olasılıkları ile yüzleşiyor. Su veya elektrik kesintisi, değişiklik gecikmeleri ve mevsimsel soğuk algınlığı gibi görece küçük olayların bile büyük bir etkisi olabiliyor.

Bu noktada şirketlerin mutlaka iş sürekliliği planına sahip olması gerektiğinin altını çizen Altan Cengiztekin, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu planın önemli ayaklarından biri de BT entegrasyon yetkinliğine sahip olmak ve bu yetkinliği artırabilmektir.

 İş sürekliliği planlaması geleneksel olarak veri merkezi için yük devretme ve felaket kurtarma üzerine odaklanmış olsa da, bu sadece resmin bir parçasıdır. İşletmeleri ayakta tutmak ve işletmek için, kuruluşlar, kesintileri en aza indirmek, güvenliği sağlamak ve kullanıcılar ve ekipler tarafından kesintisiz üretkenliği desteklemek için hem kurumsal önlemleri hem de teknolojileri kapsayan daha kapsamlı bir yaklaşım benimsemeli. Tam bir iş sürekliliği stratejisi için en iyi uygulamalar, iş sürekliliği takım yapısını, iş sürekliliği planlamasını, felaket kurtarma ve iş sürekliliği testini, kriz iletişimini ve çalışan güvenliği ve farkındalık programlarını ele almalı. Teknoloji tarafında, güvenli bir dijital çalışma alanı, kullanıcıların mevcut durumları için yalnızca doğru güvenlik ve esneklik dengesine olanak tanımak için içeriğe dayalı farkındalıkla, herhangi bir cihaz üzerinde, herhangi bir ağda veya bulutta, uygulamalarına ve verilerine sorunsuz erişim sağlayabilir.

Başarılı iş sürekliliği programları, yöneticilerin bu planın geliştirilmesinde aktif rol oynamasını ve şirket liderliğinin de buna destek vermesini gerektiriyor. “İş sürekliliği kesinlikle herhangi bir organizasyon için stratejik bir işlev ve bu şekilde ele alınmalı

Bu noktada Citrix çözümleri, işinizi mali kayıplar, hasarlı itibar, zayıf müşteri ve iş ortağı ilişkileri gibi sonuçlardan korur. Güvenli bir dijital çalışma alanı ile Citrix, kuruluşların iş kesintileri sırasında operasyonların sürekliliğini sağlamasına yardımcı oluyor. Citrix Workspace çözümleri, BT'nin tüm uygulamaları (Windows, web, SaaS ve mobil) yanı sıra herhangi bir cihazdan, herhangi bir ağdan veya buluttan veri ve hizmetleri güvenli bir şekilde sunmasını sağlıyor. Citrix teknolojileri, güvenlik operasyonlarını basitleştirmek ve aşağıdaki kilit alanlarda riski azaltmak için kapsamlı teknolojiler aracılığıyla işgücünün sürekliliğini destekliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics