Dosya İş Sürekliliği ve Entegrasyon Yetkinliği 03 NİSAN 2018 / 12:40

İş sürekliliğinin sağlanması, tüm iş birimlerinin sorumluluğu altında

Bilgi Birikim Sistemleri İş Geliştirme Müdürü Hakan Özdem

İş sürekliliği yatırımları her firma için farklılık göstermekte. Her firmanın kullandığı yazılımlar, verdiği hizmetler ve donanımlar farklılıklar gösterdiğinden bunun BT departmanları tarafından diğer departmanlar ile birlikte iyi analiz edilip yapılacak yatırımlara karar verilmesi gerekmekte. Bilgi Birikim Sistemleri (BBS) İş Geliştirme Müdürü Hakan Özdem’in verdiği bilgilere göre, genel bir çözüm üzerinde konuşmak gerekirse firmalar hangi sistemlerinin kendileri için kritik olduğunu belirleyerek gerekli donanım, yazılım veya bulut yatırımları ile iş sürekliliği planlarını hayata geçirmeye başlamalılar.

“Yıllar öncesine göre artık BT departmanları diğer departmanlarla daha çok iç içeler. Artık şirket içi bir proje yapılacağı zaman BT departmanının da o projenin belirli bir yerinde olması gerekiyor” diyen Hakan Özdem, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu sebepten BT departmanlarının yetkinliği projenin başarılı olup olmamasında da büyük bir etken. İş sürekliliği planlama istekleri artık diğer departmanlar tarafından özellikle istenir konuma geldi. Teknolojinin ilerleyip, bütün iş süreçlerinin otomatik hale gelmeye başladığı bu dönemde şirketler artık iş sürekliliğine daha fazla önem vererek, kendi yatırım bütçelerinde ayrı bir kalem olarak konumlandırmaya başladılar. Her şirket yaptığı işten gelirini sağlıyor ve bütün iş süreçleri bir yazılım, donanım ya da bulut üzerinden ilerliyor. Herhangi bir sistem probleminde işin yavaşlaması veya durması, firmalar için geri dönülemez hasarlar oluşturabiliyor. Bu sebepten iş sürekliliği projeleri çok önemli bir konumda. Artık hemen hemen bütün firmalar bunun için bir plan oluşturmaktalar ve en kısa zamanda iş sürekliliği planlarını hayat geçirmeyi hedefliyorlar. Bu sebepten şirketlerin kurumsal BT yatırımlarında iş sürekliliği önemli bir kalem olarak yerini almakta.

Bilgi Birikim Sistemleri olarak konusunda uzman ekibimizle beraber ilk önce müşterilerimizin mevcut iş yapış şekilleri ve mevcut sistemlerini inceliyoruz. Buradaki birinci önceliğimiz müşterimizin iş süreçlerinin doğru bir şekilde analiz edilmesi. Akabinde kendileri ile beraber konuşarak bir yol haritası çıkartıp, bu yol haritası ile beraber ihtiyaç olabilecek yazılım, donanım bulut hizmetlerine beraberce karar vererek müşterilerimizin ihtiyacına yönelik en iyi çözümü en uygun bir şekilde sunmayı hedefliyoruz. Sunduğumuz çözümlerin kurulum ve bakım hizmetlerini kendi uzman ekibimiz tarafından gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte Bilgi Birikim Sistemleri olarak kendi oluşturduğumuz bulut ortamımızdan müşterilerimize ‘Backup as a Service’, ‘Replication As a Service’, ‘Disaster Recovery As a Service’ hizmetleri de sunuyoruz. Bu servislerimizle birlikte kendi lokasyonlarında iş sürekliliği planlamasını kesintisiz bir şekilde uygulayan veya sadece yönettikleri sistemler için felaketten kurtarma hizmeti almak isteyen müşterilerimize Bilgi Birikim Sistemleri bulut ortamından bir alan vererek, bu ihtiyaçlarını gidermelerinde yardımcı oluyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics