Dosya İş Sürekliliğinde Yenilikler 23 MAYIS 2016 / 09:20

Sistemlerde kesintisizlik esas

İş sürekliliği yatırımlarında en kilit bileşen; kapsamlı acil durum yönetimi. KOBİ’lerin iş sürekliliği planına sahip olmamaları halinde, işlerinde herhangi bir anda oluşacak kısa veya uzun süreli kesintileri, sonrasında oluşacak karmaşaları yönetmeleri ve bu kesintilerin çok tekrarlanması durumunda da ayakta kalmayı başarmaları oldukça zor. “Bu nedenle KOBİ’ler bu yatırımlarla kritik BT uygulamalarının sürekli çalışır durumda kalmasını hedeflemeli” uyarısını yapan ERP Komitesi Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü M. Göker Sarp’ın da işaret ettiği gibi, günümüzde, BT altyapısını kullanmayan iş süreci neredeyse kalmadı.
İş uygulamaları için gerekli olan sunucular ve veritabanı gibi altyapıların gerçek zamanlı olarak izlenmesi ve denetlenmesi ise iş sürekliliğinin sağlanması açısından oldukça kritik. “Şirketler bu sistemleri ayakta tutmak ile ilgili acil durum veya iş sürekliliği planlarını oluştururken danışmanlık desteği almak yerine, genellikle BT altyapıları için gerekli donanım ve yazılım ürünlerini konumlandıran BT firmalarından edindikleri bilgiler ile yol haritalarını oluşturmayı tercih ediyorlar” yorumunu yapan Sarp, şu yorumu yaptı:
İş sürekliliğini sağlayan sistemlere yapılan yatırımlar ve özellikle internet uygulamaları ile tüm dünyada müşteri ve tedarikçi iletişimi sağlayabilen girişimlerin artması ile ekonomik büyüme de beraberinde geliyor. İş sürekliliğini destekleyen izleme ve yönetim sistemleri, proaktif uyarı sistemleri ile birleşerek, sisteminizi kesintiye uğratacak donanım ve yazılım arızalarının nedenleri ile birlikte, gerçek zamanlı olarak öğrenilmesi mümkün kılındı. Bu sistemlerde bu yönde gelişme eğilimleri de devam edecek. Bu sayede sistemlere olan erişebilirlik ve sistemlerin devamlılığı açısından üst seviye bir performans yakalanmış ve kesinti durumlarına karşı direnç sağlanmış olacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics