Dosya İş Sürekliliğinde Yenilikler 23 MAYIS 2016 / 09:25

Sürekliliğin garantisi bulut bilişim halini alıyor

Verilerin dijital ortamda saklanması ile beraber verinin her zaman ulaşılabiliyor ve güvenli bir şekilde saklanabiliyor olması önemli. Kullanılan sistemlerde oluşabilecek birkaç dakikalık kesintiler, itibar ve para kaybı gibi sonuçlara neden olabiliyor. Bu nedenle firmaların iş sürekliliği politikalarını ve teknolojilerini oluşturması bir zorunluluk. Günümüzde enerji maliyetlerinin ve güç tüketiminin paralelinde müşterilerine kesintisiz hizmet verme ihtiyacı KOBİ’lerin de önem verdiği bir başlık haline geldi. Bu nedenle, işletme kaynaklarını verimli kullanmak ve maliyet yüklerini ortadan kaldırmak için KOBİ’ler de bu dönüşüm sürecini yaşıyor. “KOBİ’lerin olmazsa olmazları arasına artık süreklilik de giriyor” diyen Proline Satış Direktörü Bilginç Işık, “Özellikle daha az çalışanı olan firmalar, daha rekabetçi olabilmek için bulut bilişimi tercih etmeye başladı. Bulut bilişim; bu tarz firmaların felaket kurtarma çözümlerini konumlandırabilecekleri bir kaynak olarak devreye girerek bu soruna çözüm sundu” yorumunu yaptı.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, felaket kurtarma veya iş sürekliliği süreçlerini oluşturmamış, dolayısıyla veri kaybı ve uzun süreli servis kesintisi gibi durumlar yaşayan her beş firmadan ikisi faaliyetini sürdüremiyor. “Özetle, iş sürekliliğini sağlam bir platform üzerine inşa etmiş her kurum, risklerini de minimuma indirmiş demektir” tespitini yapan Bilginç Işık, şöyle devam etti:
 
Danışmanlık desteğine ilgi artıyor
“BT altyapıları içerisinde iş sürekliliği konusunda danışmalık desteği almak, şirketler için avantaj. Böylece her şirket kendi ihtiyaçlarına uygun hizmeti dilediği gibi alabilir ve bu şekilde maliyetlerini düşürebilir. Bunun yanı sıra doğru ölçeklendirmeyi yapabilmek ve farklı bakış açılarını değerlendirmek açısından da bu hizmeti almak önemli. Türkiye’de kurumların iş sürekliliği ile ilgili teknolojik çözümleri BT altyapılarına dâhil etme konularında istekli olduklarını gözlemliyoruz. İş sürekliliğinin sağladığı kesintisiz hizmetin, sürdürülebilir büyüme ve rekabet gücü açısından barındırdığı avantajlar düşünüldüğünde, şirketlerin her geçen gün daha fazla danışmanlık desteği almayı istediğini söyleyebiliriz. Burada önemli olan; bu konuda bilincin artmasıyla beraber iş sürekliliği çözümlerini tercih etme noktasında ihtiyaçların doğru analiz edilmesi. Proline olarak; ilk etapta müşterilerimizi dinlemekte, ihtiyaçlarını analiz etmekte ve sonrasında ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda anahtar teslim çözümlerimizi sunuyoruz. Günümüz iş dünyasında olduğu gibi kamu kurumlarında da BT’nin yoğun kullanımı, BT yönetimi konusunu kamu için önemli hale getiriyor. Sorumlulukları çerçevesinde hizmet veren kamu kurumlarının, bunu yaparken mevcut BT altyapılarını en gelişmiş donanım ve yazılımlarla desteklemesinin yanı sıra güvenilirliği ve performansı beraberinde getiren iş sürekliliği odaklı çözümleri hayata geçirmesi de oldukça önemli.” 
Günümüzde şirketler; daha planlı, ihtiyaçlar paralelinde genişleyebilen, verimli ve işlevsel BT altyapıları oluşturabilmeyi amaçlıyor. Veriye ve servise her yerden her cihazla erişim sağlamayı bulut bilişimle gerçekleştirmek mümkün. “Dolayısıyla iş sürekliliğinin gelişiminde bulut bilişime yatırımlar, bu yıl da devam edecek” beklentisini dile getiren Işık, ekledi: “Ayrıca iş sürekliliği ile istenilen her an şirket kaynak ve hizmetlerine erişim sağlanabildiği düşünüldüğünde BYOD çözümleri de bu kapsamda yükselen trendler arasında. Bununla birlikte güvenlik de şirketler için önemli bir konu haline geleceğinden iş sürekliliği güvenliğinin bu kapsamda yükselen bir diğer trend olacağını söyleyebiliriz.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics