Dosya İş Uygulamaları Bulutta Şekilleniyor 10 ARALIK 2012 / 10:31

Geçiş sürecinde ihtiyaçlar doğru belirlenmeli

Bulut bilişimin her ne kadar faydaları olsa da yanlış tercihler şirketler için boşa zaman ve para kaybı anlamına geliyor. Şirketlerin bulut altyapı ve yazılım sağlayıcılarını seçerken dikkat etmesi ve ihtiyaçlarını doğru belirlemesi gerekiyor. Bu konudaki görüşleri sektörün temsilcilerinden dinliyoruz.
İş uygulamalarını buluta taşıyacak şirketlerin dikkat etmesi gereken kritik noktanın ihtiyaçların belirlenmesi olduğuna değinen NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu, “Kurumlar, önceliklerini ve ihtiyaçlarını çok iyi belirledikten sonra, bu ihtiyaçları adresleyecek şekilde hangi iş uygulamalarını buluta taşıyıp hangilerini taşımayacaklarını en doğru şekilde analiz etmelilerdir. Şirketlerin genel eğilime ve modaya uymak adına değil, gerçekten fayda sağlayacaklarına inandıkları için iş uygulamalarını buluta taşımaları gerekiyor” dedi.
Şirketlerin stratejilerini net olarak ortaya koyması ve eldeki kaynakların gerçekçi boyutta değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Gökhan Arıksoy, tüm bunların yanında, “Her geçen gün gelişen teknolojisi doğrultusunda teknik altyapılarını ve vizyonlarını geliştirmeye, iş uygulamaları ve bulut konusunda uzmanların eğitim ve istihdamına ağırlık vermeye ve aynı zamanda güçlü bir kurum kültürünün oluşmasına da hem vizyon olarak açık olmalı hem de engeller koymadan izin vermeli” açıklamasında bulundu.
İş ortaklarının belirlenmesi önem taşıyor
Güvenlik, gizlilik ve kesintisiz erişimin işletmelerin taviz veremeyeceği konuların başında geldiğini vurgulayan Glasshouse Türkiye Satış Yöneticisi Hilmi Güneş, “İşletmeler bulut konusundaki iş ortaklarını belirlerken, seçtikleri sağlayıcıların; altyapı ve güvenlik konularında hangi üreticilerle çalıştığı, güvenlik politikaları ve servis seviyeleri gibi belirleyici unsurları mutlaka sorgulamalılar. Ayrıca işletmelerin, kullanmayı planladıkları uygulamayı mümkünse gerçeğe yakın veri ve senaryolarla test etmesi, beklentilerin sağlanıp sağlanamayacağı noktasında şirkete ışık tutabilir” önerilerini getirdi.
En önemli kararın çalışılacak bulut sağlayıcısının seçimi olduğuna değinen Destek Bilgisayar Teknoloji Danışmanı Türker Tunçaral, “Bu seçim yapılırken imzalanacak SLA’nın çok iyi okunması gerekli. Özellikle bulut sağlayıcının taahhüt ettiği servis seviyesini karşılayamaması durumundaki yaptırımların ne olacağının açıkça belirlenmiş olması, bunun yanında bulut sağlayıcının sistemlere sağladığı güvenlik, verilerinize sağladığı gizlilik, herhangi bir sorun olması durumda alacağınız destek standartlarının ve yöntemlerinin tarafınızdan bilinmesi gerekli” dedi ve ekledi:
“Bulut sağlayıcının kullandığı API’ler önemli, bunların neler olduğu mutlaka araştırılmalı. Bulut sağlayıcının size vereceği tüm servisleri monitör edebilmeniz, kullandığınız kaynakların kullanım sürelerinin ve bunların bedellerinin de her an sizin tarafınızdan görülebilir olması dikkat edilmesi gereken konular. Bulut sağlayıcının bütün bunlara ek olarak iş sürekliliği ve veri kurtarma yapılarının da olması lazım.”

“Uluslararası standartlara uygun ortamlar tercih edilmeli”

Tardu-DemirelAltyapıların özenle seçilmesi gerektiğini belirten Turknet Sistem Birim Müdürü Tardu Demirel, gerekli özenin gösterilmemesi durumda olabilecekler için şunları söyledi:
“Gerek depolama alanı gerekse anlık yüklenmelere cevap verebilecek altyapıyı satın almak şirketler için yüksek ilk yatırım maliyeti (capex) ve bunun yanı sıra yüksek işletim maliyeti (opex) yükü getirecektir. Aynı zamanda, daha önce onlarca ayrı sunucu üzerinde bulunan bilgi ve yeteneği tek bir güçlü sunucu üzerine sanallaştırarak aktardığınızda, bu yeni sistem çalışmaz olduğunda onun üzerinde koşan sanal sunucu ve uygulamalar da çalışmaz olacağı için fiziksel donanım arızası, enerji sürekliliği, yedeklilik gibi konular sizin için çok daha fazla önem arz etmeye başlar. Dolayısıyla şirketler yeni teknolojileri hayata geçirirken uluslararası standartlara uygun şekilde tasarlanmış ve yönetilen, sertifikasyonlara sahip ortamları tercih etmelidir.

İş uygulamalarının bütünleştirilmesi önem kazanıyor

ozgür-Çetinoğluİş uygulamaları geliştiren ve satan şirketlere yönelik önerilerini paylaşan KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu, “İş uygulamaları geliştiren ve satan şirketler, uygulamalarının bulut bilişime uygunluğuna, satış ve hizmet (SaaS) modellerinin net olmasına dikkat etmeliler. Ayrıca, iş modellerini de gözden geçirerek bulutta iş uygulamalarına geçmeden önce, paydaşlarına (örneğin bayilik sistemi ile çalışıyorlarsa bayilerine) nasıl rol vereceklerini belirlemeleri gerekmektedir” dedi.
İş uygulamalarını kullanacak şirketlere de önerilerini ileten Çetinoğlu, “Uygulamaların güvenilir bulut sağlayıcı şirketlerce verilmesi, bununla ilgili hizmet modellerinin tanımlı olması, bulut uygulama erişilebilirlik ve performans düzeylerinin firmanın iş süreçlerinin performans göstergelerini güvenceye alacak düzeyde olması, hizmet kullanımlarıyla ilgili ölçme ve yönetme ara yüzlerinin de kullanıma verilmesi önemlidir. Ayrıca bulutta iş uygulamalarını kullanan şirketler için kurumsal uygulama ve bilgi mimarisinin yönetimi ve bütünleştirmesi, önemli bir konu haline gelecektir” tespitlerinde bulundu.

“Uygulamayı sağlayan şirket pazardan çekilirse sıkıntı yaşanabilir”

Medi-VenturaBulut bilişimin uzun vadeli bir yatırım olduğunu vurgulayan Netsis Yazılımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Medi Ventura, “Çözüm sağlayıcı şirketin ne tür destek ve hizmetlerde bulunacağı önemlidir. Tabi bu hizmetleri sunarken hangi teknoloji ve yöntemlerle firmaların karşısına çıktığına da dikkat etmek gerekir” dedi.
SaaS modelli iş uygulamalarına geçmeden şirketlerin güvenilirliğe dikkat etmesi gerektiğini değinen Ventura sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Uygulamayı sağlayan bilişim firması bir süre sonra pazardan çekilirse ya da ticari sıkıntılar yaşarsa kullanıcıları da zor durumda kalabiliyor. Ayrıca verilerini teslim ettiğiniz işlerinizin devamlılığı için güvendiğiniz firmanın hem hizmet aldığınız süreçte hem de başka bir sisteme taşınmak için verilerinizi geri istediğinizde sorun yaşamayacağınızdan emin olduğunuz bir yazılım şirketi olması önemli.”
ETİKETLER : Dosya Sayı:899

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics