Dosya İş Uygulamaları Bulutta Şekilleniyor 10 ARALIK 2012 / 10:37

Türkiye buluta alışıyor

Bulut bilişim Türkiye’de henüz yeterince yerleşmedi ama ilgili anketler önemli bir merak olduğunu gösteriyor. Gelecek öngörüleri de Türkiye’nin bulut bilişimi kullanan ve bunun üzerinden kendini geliştiren bir ülke olacağı yönünde şekilleniyor.
Araştırma raporları üzerinden fikirlerini açıklayan Adobe Akdeniz Ülkeleri Bölge Müdürü Tolunay Tomruk, “IDC’nin paylaştığı verilere göre, 2009 yılında bulutla ilgili yapılan harcama 17 milyar dolar civarında iken, 2013 yılında bu rakamın dünyada 45 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Türkiye’de şirketlerin yüzde 30’unda fazlasının buluta geçtiği düşünülüyor. Yani Türkiye de kesinlikle bu genel eğilimin içinde. Türkiye’de de bulut çözümlerini benimsemiş her ölçekten şirketler var. Bunların sayısının önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını düşünüyoruz. Diğer yandan bulut çözümü sunan firmaların sayısı artıyor. Bu artış devam edecek ve önümüzdeki dönemde inovatif çözümler pazara sunulmaya devam edecek” öngörülerinde bulundu.
Bulut bilişimin Türkiye’deki önemi artıyor
Bulut bilişim Türkiye’de iş uygulamaları pazarında her geçen gün daha da önem kazanacak. Sektörde ilk ortaya çıktığında büyük bir heyecan dalgası yaratan bulut bilişimin, bu konumunu devam ettirdiğini, artık bilgi teknolojilerinin en önemli öncelikleri arasına girdiğini görüyoruz. Bulut bilişimin bu konumunu daha da güçlendirecek. BT yatırımlarında kurumların birincil hedefi esnek ve verimli iş modellerine sahip olmak; bu sayede rekabette avantaj sağlamak ve karlılığı artırmak. Bu yönde hareket eden finanstan telekom sektörüne, medya sektöründen sigorta, otomotiv, sağlık ve üretime kadar birçok sektörden firma, bilgi teknolojileri stratejilerinde bulut bilişimi artık hayati bir unsur, bir olmazsa olmaz olarak görüyor.
SAP Türkiye Satış Direktörü Erdem Şekeroğlu’na göre, kültürümüz gereği sahip olduğumuz şeylerin yanı başımızda durmasını isteyen bir toplumuz ve bundan dolayı 10 yıl önce Türkiye için sıcak bir başlık olan dışkaynak kullanımına beklenen ilgi gösterilmedi. Şekeroğlu, “Kurumsal çözümler söz konusu olduğunda ise şirketler konuya daha temkinli yaklaşıyor. Bu nedenle Türkiye’de şirketlerin öncelikli olarak operasyonel süreçlerini bulut ortamlarına taşıyacağını, şirketlere ait finansal bilgilerin taşınmasının ise daha uzun zaman alacağını öngörüyoruz” dedi.
Türkiye’deki girişimcilere de önerilerde bulunan Şekeroğlu, “Girişimcilere, özellikle de genç girişimcilere ne gibi fırsatlar yaratabildiğini şu anda da görebiliyoruz. Bugün Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri de bulut kullanımının örnekleri arasında yer alıyor. Şunun farkında olmamız gerekiyor; pazara ve kurumlara fayda sağlayacak yapılar birer fırsattır. Eğer biz bu faydayı bulut ortamında sağlayabileceğimizi gösterebilirsek, girişimciler için de kendilerini gösterecek fırsatlar ortaya çıkmış olacaktır. Bulut imkânlarını kullanarak katma değerli iş uygulamaları geliştirmek için önümüzdeki dönemde çok büyük ihtiyaçlar ve fırsatlar olacak” açıklamalarında bulundu.
İnternet kullanımının tabana yayılması önem taşıyor
İnternet kullanımının ve veri üretiminin tabana yayılması üretim faktörlerinin çok daha kolay bir araya getirilebilmesine imkân verdiğine dikkat çeken Glasshouse Türkiye Satış Yöneticisi Hilmi Güneş, “Ülkemizdeki yetenekli girişimcilerin dünya çapında kabul görebilecek uygulamalar geliştirmeleri halinde, bu uygulamaların bulut üzerinden servis edilebilmesi her seviyede girişim ve girişimciye farklı fırsatlar yaratabilecektir” şeklinde konuştu.Bulut bilişim Türkiye için bir fırsattır

Mert-SarıkayaBulut bilişimin Türkiye için bir fırsat olduğuna değinen HP Türkiye Satış Öncesi Destek ve Bulut Bilişimden Sorumlu Müdürü Mert Sarıkaya, “Türkiye’nin bölgede kıtalararası köprü görevini gören jeopolitik konumunu düşündüğümüzde, elimizde büyük bir potansiyel bulunuyor. Öncelikle bunun için Türkiye’nin bu alanda çok net vizyonu ve stratejisi olmalı. Bu strateji de aksiyonlar ile hızlıca hayata geçirilmeli. Şu anda bulut hizmeti veren servis sağlayıcılar, hızlı hareket ederek bölgemizde genişleme planlarını yapmalılar” önerilerini getirdi. Sarıkaya sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bu açılım sadece bulut servisleri açısından değil uygulama yazılımı geliştiren bağımsız yazılım evleri için de ciddi bir potansiyel. Bulut hizmet sağlayıcılar ile yazılım evlerinin iş birlikteliği yazılım olarak hizmet (SaaS) ve iş süreçleri olarak hizmet (BpaaS) alanlarında ciddi güçlerin doğmasına ve bölgemizde hızla gelişen BT pazarından ciddi gelirler elde etmemize olanak tanıyacaktır.”

Yasal düzenlemeler bulutlar arası iletişimin önünü açacak

Oğuzhan-BaybursTürkiye’nin, sahip olduğu BT pazarında üstüne yaklaşan niteliklere sahip bir ülke olduğunu dile getiren DDN Genel Müdürü Oğuzhan Bayburs, “Çoğu ülkenin ilerisinde olmakla birlikte tabii ki de eksikliklerin de yaşandığı ama giderilmeye çalışıldığı bir platformlar ortaklığıdır. Ayrıca günümüz kurumlarının daha fazla teknolojik projelere eğilmesi ve verilerine her yerden, her zaman erişim ihtiyacı duyma çabaları bundan sonraki dönemde bulutta bilişimin pazar payını epey yükseltecek diye düşünüyorum” dedi.
Bayburs’a göre, yeni yasal düzenlemelerle birlikte bulutlar arası kaynaşmanın da ülkelerde yaygınlaşacak. Bunun neticesinde de iş birlikteliği yaklaşımların etkisi daha çok görülecek ve bu da yeni girişimlere fırsat oluşturacak.

FATİH Projesi’nde buluttan daha fazla yararlanılacaktır

Barış-ÖzkökKüresel çapta bulut üzerine çalışmalarını hızla sürdürdüklerini dile getiren Alcatel-Lucent Ortadoğu, Türkiye ve Azerbaycan Pazarlama Yönetimi ve Kurumsal İletişim Direktörü Barış Özkök, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bilindiği üzere, Alcatel-Lucent Teletaş, Aralık 2009’da 5746 No’lu Ar-Ge Kanunu kapsamında Sanayi Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürlüğü’nün onayı ile ülkemizin 61’inci Ar-Ge merkezi oldu. İnovasyon ruhunu sürekli olarak şirket içinde aktif tutuyoruz. Özellikle FATİH Projesi kapsamında bulut bilişimden daha çok faydalanılacağını düşünüyoruz. Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizi kullanarak bu alanda yatırımlarımızı genişletmeyi düşünebiliriz. Yurtdışında gerçekleştirmeye devam ettiğimiz eğitim alanındaki bilgi birikimimizi ve CloudBand çözümümüzü Türkiye pazarı için geliştirerek uygulamak arzusundayız.”
ETİKETLER : Sayı:899

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics