Dosya İş Uygulamaları ve Verimlilik 06 TEMMUZ 2015 / 06:26

Başarılı geçiş için uçtan uca danışmanlık desteği alınmalı

Workcube İş Geliştirme Direktörü Ferdi Fırat

Bu alanda yatırım yapan işletmeler, çalışanından tedarikçisine bayisinden iş ortağına tüm network ve operasyonunun reel durumunu anlık izleyebiliyor, ölçebiliyor. Bu kurgular işletmenin gereksiz kaynak kullanımını minimuma indirerek, hem maliyetlerini düşürüyor hem de dengeli kaynak kullanımıyla birlikte iş ve işletmesinin verimliliğini arttırabiliyor. Bilgiye hızlı ve kolay ulaşan işletme, veri toplama ve raporlamada harcanan iş gücünü de minimuma indiriyor. Doğru bilgiye hızlı ulaşma, müşteri memnuniyetini de getiriyor. İş uygulamalarında internetin gücünü de görüyoruz. Artık mobil cihazlar sayesinde bilgiye her ortamda erişme kolaylığı sağlaması da kullanıcı açısından önemli bir gelişme.

İş uygulamaları içerisinde öne çıkan ürünleri ‘ERP’ başlığında toplayabiliriz. ‘Ticaret’ işletmelerinde ise CRM, Dış Ticaret, Stok Yönetimi, Finans, Muhasebe, Bütçe ve Raporlama uygulamaları öne çıkarken, hizmet firmalarında İnsan Kaynakları, Proje Bazlı Alış Satış İşlemleri, Proje Maliyet-Kârlılık Aksiyonları, ‘Üretim’ yapan işletmelerde de Üretim Planlama, MRP, Satın alma, Stok Yönetimi, Finans, Muhasebe ve Raporlama uygulamaları ön planda.

İşletme kendisi için en uygun uygulamayı seçmek için süreçlerini analiz etmeli, doğru iş modelini oluşturarak, dokümante etmeli. Ürün, müşteri, organizasyonel yapı gibi temel verilerin kirli verilerden arındırılması ve kategorize edilmesi için geçiş öncesinde işletmelerin danışmanlık desteği almaları çok önemli. Bunu başarmak için öncesinde mutlaka süreç danışmanlığı hizmeti almalı. Doğru planlamaya ve dokümantasyona sahip olunmadan yapılan geçişler, işletmede uyarlama sorunları yaşatmakta ve devam eden süreçte uygulamaları başarısız bir yatırıma dönüştürmekte.

Gerek özel sektör gerekse kamu kurumlarında gerçekleşen e-Dönüşüm çalışmaları, teknolojinin optimum kullanıldığı ve verinin raporlanabilir standartlarda arşivlendiği bir modeli beraberinde getirmekte. Kamu sektöründeki verinin büyüklüğü ve operasyonun çapı göz önüne alınırsa, bu kadar dağınık ve büyük bilgiyi yönetme noktasında e-dönüşüm gerekli. Bütünsel e-dönüşümün parçası olmak için iş uygulamaları büyük önem taşımakta. Bu dönüşümün bir parçası olan e-Fatura uygulamaları mesela, başlangıçta bir belirsizlik ve endişe yaratmış olsa da sunduğu alternatif uygulamalarla kullanıcılara kolaylıklar getirmiş, başarılı bir dönüşüm. Yine e-Defter ve e-Arşiv yapılanmaları da işletmelere sağladığı kolaylıklar nedeniyle ilgi gösterilen çalışmalar.
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN