Dosya İş Uygulamaları ve Verimlilik 06 TEMMUZ 2015 / 06:27

Bir yazılım projesinden çok daha fazlası var

SAP Türkiye Kamu Sektörü Çözümleri Yöneticisi Cihat Onbaşı

Yaşamakta olduğumuz bu sayısal dönüşüm doğru değerlendirildiği takdirde, sadece biz bireylere değil kurumlara da göz ardı edilemeyecek bir takım fırsatlar sunuyor. Büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, sosyal ağlar, iş ağları ve bağlantı ekonomisi gibi kavramlar bu dönüşümün yapıtaşları olarak karşımıza çıkıyor. Şirketlerin fazla yüklerinden kurtularak yaptıkları asıl işe odaklanabilmeleri adına sadeleşme bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Söylemesi kolay olsa da sadeleşmeyi hayata geçirebilmek o denli kolay değil. Bizim için sadeleşmenin temeli 4 sene önce lanse ettiğimiz HANA platformumuz sayesinde oldu. Amacımız bu sadeleşmeyi kurumların yaşamına dahil edebilmek.

Bu konuda yapılacak yatırımlar, kurumsal süreçlerin altyapının oluşturulmasına yönelik olacağı için kurumlar adına ciddi dönüşüm projeleri anlamına gelmekte. Yapılacak iş, sadece yazılım projesi gibi görülmemeli, proje esnasında değişim yönetiminin nasıl ele alınıp yönetileceği çok iyi belirlenmeli. Bu tip dönüşüm projelerinde başarılı olabilmek için birçok kritik önemli faktör var. Bunlardan en önemlisi projelerde çalışacak nitelikli insan gücü. Bunun iki boyutu var: Hem projeyi yüklenen şirket doğru ve nitelikli kaynakları proje ekibinin bir parçası yapmalı, hem de kurum, oluşacak deneyimlerin daha kalıcı ve projenin daha sürdürülebilir olması için kendi bünyesinde mükemmelliyet merkezi (center of excellence) kurması gerekir. Kurum içinde böyle bir ekip oluşturulduğu zaman ortaya çıkan yeni ihtiyaçların ele alınması, bir süzgeçten geçirilmesi ve hakikaten katma değerli bir çıktısı olacaksa eğer hayata geçirilmesi sağlanabilir. Bir diğer konu ise bu tip dönüşüm projelerinde kısa, orta ve uzun vadeli yol haritasının belirlenmiş olması. Yol haritasının belirlenmesi ciddi bir analiz ve danışmanlık sürecini gerektirir. Yol haritasının doğru belirlenmesi projenin başarı faktörlerinin başında gelir. Bu çalışmayı yaparken kurumun faaliyet gösterdiği sektörde uzmanlaşmış şirket ve danışmanlar tercih edilmeli.

Çözümlerimizle üretim, gıda, tekstil, otomotiv, sağlık, perakende, finans ve kamu sektörünün de aralarında yer aldığı 25 sektörde faaliyet gösteren farklı ölçeklerdeki müşterimizin iş süreçlerine destek veriyoruz. 40 yıldır verimlilik üzerine çalışıyoruz. Ama S/4HANA ile beraber iş uygulamalarına gerçek zamanlı yapabilme imkanına sahip olduk. S/4; iş uygulamalarının gerçek zamanlı olarak HANA’ya uygulanmış hali. S/4HANA’yı şirketlerin bu şekilde günden güne daha da fazla sayısallaşan ve sürekli bağlantı halindeki bir dünyadaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve aynı zamanda bunu karmaşıklığa imkan vermeden yalın ve basit bir şekilde yapabilmeleri adına pazara sunduk. Bu sayede kurumlar, büyüyen bu büyük veri deposunu analiz ederek anlamlandırarak faydalı bilgi haline getirebiliyor ve işlerini hızlandırabiliyor.

 
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics