Dosya İş Uygulamaları ve Verimlilik 06 TEMMUZ 2015 / 06:27

Teknolojik farkındalığın oluştuğunu rahatça söyleyebiliriz

Proline Satış Direktörü Bilginç Işık

İş uygulamaları alanında en önemli yatırım başlığı iş zekâsı uygulamaları. Miktarı giderek artan veriyi kullanarak anlamlandırmak ve süreç içinde performansı artıracak en doğru kararı verdirebilecek yazılım uygulamalarına yapılan yatırımlar doğru yatırım olarak karşımıza çıkmakta.

Özellikle sektörlere özel hazırlanan iş uygulamalarının çok hızlı bir şekilde artacağını öngörmekteyiz. GSM operatörleri dahil birçok firma ciddi anlamda bu konuya yatırım yapmakta ya da etraflarındaki çözüm ortaklarıyla birlikte anahtar teslim sektörel projeler oluşturmakta. Sektörlerin odak konularıyla alakalı iş hacmi büyüdükçe, daha fazla kontrol yetisi kazanmak ve daha fazla mobil olmak için bu yatırımlar da artarak sürecek. Bunun yanı sıra optimum maliyetlere katkı sağlayacak her türlü iş uygulaması pazarda müşteri bulacaktır.

İş uygulamalarıyla alakalı olarak GSM operatörlerinin de devreye girmesiyle bu konuya yatırım yapan firmalar veri ve ses maliyetlerini de ciddi anlamda aşağıya çekmekte. Ayrıca bu uygulamalara yatırım yapan şirketler kısa ve uzun vadede verimliliği artırarak ciro anlamında basamakları da çok daha hızlı çıkabilmekte.

Kamuda son yıllarda bu konu ciddi ağırlık kazandı. Özellikle e-devlet uygulamalarının sayısı gün geçtikçe artmakta ve vatandaşa sürekli yeni hizmetler sunulmakta. Daha önceki yıllarda vatandaş kamunun ayağına giderken, artık kamu vatandaşın ayağına gelme zorunluluğu duyuyor. En iyi hizmeti en hızlı şekilde vatandaşa sunabilmek, problemlere anında müdahale edebilmek, tahsilatları daha hızlı ve zamanında yapabilmek için e-dönüşüm kamunun olmazsa olmazı. Bu noktada iş uygulamaları da e-dönüşümün olmazsa olmazı. Daha iyi hizmet için kurumlar bu farkındalığı yavaş yavaş edinmiş durumdalar, ancak bu konuda daha bir hayli yolumuzun olduğu da kesin. İlgiyi daha yukarıya taşımanın bir diğer yolu da cari açık dengesi. Türkiye’deki cari açığı dengelemedeki en önemli faktörlerden biri teknolojideki yerli ürün ve üretim. İş uygulamaları bu üretimi artırmak açısından biçilmiş bir kaftan. Öncelikle kamu ve özel sektörü bir araya getirecek ve hayatı kolaylaştıracak uygulamaların devreye alınması bu noktada çok ciddi bir başlangıç oluşturabilmekte. Örneğin, artık kurumların kendi aralarında online görüştüğü, araç alımında ve satımında sorgulamaların özel sektör firmaları tarafından yapıldığını da göz önünde bulundurursak, teknolojik farkındalığının oluştuğunu rahatlıkla görebilmekteyiz.

Şirketin durum analizinin çok iyi yapılması, bu doğrultuda ihtiyaç ve kaynakların belirlenerek kısa ve uzun vadede şirkete sağlayacağı katma değerin ortaya konulması çok önemli. Bu süreçte dokümantasyonlu ve planlı çalışma bu işin olmazsa olmazı.

 
ETİKETLER : 1029