Dosya İş Uygulamaları ve Verimlilik 06 TEMMUZ 2015 / 06:29

Yatırımın geri dönüş hızı yüksek

IBM Danışmanlık Hizmetleri İş Analitiği ve Strateji Lideri Sena Kızılçeç

İş uygulamaları alanında süreç iyileştirme, tedarik zinciri optimizasyonu, maliyet optimizasyonu, BT uygulama geliştirme optimizasyonu öne çıkan yatırım başlıkları arasında. İş uygulamaları ve bu başlıklarda yatırım yapma, var olan yatırımları geliştirme ve yenileme konusunda kurumsal ilginin yüksek düzeyde olduğunu görüyoruz. Sektöre bağlı olarak bazı sektörlerde iş yapış biçimleri çok eskilerden kaldığı için iş süreçlerini ve iş uygulamalarını değiştirme, verimliliği arttırma ve hatta büyük bir transformasyon planlama anlamında bir ilgi her zaman var.

Öncelikle iş uygulamaları ile iş süreçleri birbirinden bağımsız düşünülmemeli. Şirketin kendi içerisinde değişikliğe ihtiyaç duyduğunu fark etmesi sonrasında, değişimin büyüklüğüne bağlı olarak şirket içerisinde uygun seviyeden sponsorla desteklenmesi de projenin başarıya ulaşması için gerekli. Danışmanlık desteği almak ise bu alanda uzmanlaşmış kişilerin, tecrübe ve metodolojilerinden faydalanmalarına imkan sağlar. Şirketlerin bu anlamda daha hızlı yol almasını ve daha verimli sonuçlar elde etmesini mümkün kılar. Kamunun e-dönüşüm içerisinde olması şirketleri de olumlu açıdan motive eden, hatta bazı örneklerde şirketleri de e-dönüşüme zorlayan bir unsur olarak öne çıkıyor.

Finans sektörü, kârlılıkla alâkalı öncelikleri nedeniyle bu alanda yatırımlara erken başlayan ve belirli bir olgunluk seviyesine ulaşan bir sektör. Bu anlamda Türkiye’deki öncü sektörlerden ve bu konudaki gelişmeleri daha yakından takip ediyorlar. Perakende, sağlık ve kamu gibi sektörler de ilgi ve olgunluk finans sektörüne kıyasla daha az olsa bile, iş uygulama ve iş süreçlerinin verimliliğe olumlu etkisi ile ilgili farkındalık artıyor.

Bu konuda yatırım yapıldığında, teknoloji bağımlılığı olmayan yalın sigma gibi metodlarla yapılan iyileştirmelerden daha hızlı geri dönüş almak mümkün olabilir. Teknoloji yatırımı ihtiyacı olan değişikliklerde ise geri dönüş süresi, şirketin BT yetkinliklerine, aracın kolay kurulabilir ve kullanıcı dostu olmasına ve bunun gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak uzar veya kısalır.
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics