Dosya İş Uygulamaları ve Verimlilik 06 TEMMUZ 2015 / 06:29

Yeni kuşak, iş yapma biçimlerini de değiştiriyor

Google for Work KOBİ Satış Lideri Elif Göncü

 

İnternet ve mobil dünyanın içinde doğup büyüyen, geleneksel e-postayı neredeyse kullanmayan, her türlü hizmeti bulut tabanlı servislerden ve mobil cihazlardan alıp rahatlıkla kullanan yeni bir kuşağın iş hayatına katılmaya başladığı günümüzde iş yapma biçimleri de hızla değişiyor. Mevcut iş sistemleri, özellikle giderek mobil hale gelen kullanıcıların isteklerine tam olarak cevap veremiyor. Bunun temelinde ise kişisel amaçlı kullanılan teknolojilerin, geçtiğimiz on yıllık süre içerisinde iş yerinde kullanılan teknolojilerle karşılaştırıldığında daha zevkli, kolay ve verimli olması gibi unsurlar yer alıyor.

Kurumların bu değişime direnmesi ve çalışanlarını esneklik ve kolaylık açısında kişisel hayatlarındaki teknoloji deneyimlerinin çok daha gerisinde kalan iş uygulamaları içinde kalmaya zorlaması sıklıkla “gölge BT” olarak adlandırılan fiili bir durumu ortaya çıkarıyor. Bu durum, kullanıcılara alıştıkları esneklik ve kolaylığı sunarak şirkete değer ve verimlik katabilmekle birlikte, kuruma ait bilgilerin bambaşka dış kaynaklar üzerinden kontrolsüz şekilde dolaşıma/paylaşıma girebilmesi açısından çeşitli riskler içeriyor.

Mobilitenin ve bulut teknolojisinin gücünü kurumların hizmetine sunan Google for Work kurumlara her yerden, her cihazdan ve her zaman verimli ve güvenli bir şekilde çalışma olanağı veriyor. Google for Work kapsamındaki Google Apps for Work, Drive for Work, Google Cloud, Google Maps, Chromebook ve Gmail gibi çözümler, halen dünyada yaklaşık 5 milyon işletme tarafından kullanılıyor.

Bu çözümlerin sağladığı tüm doküman ve verilere mobil erişim ve güncelleme yapma imkanı ile mekan bağımsız çalışarak firma ve çalışanların hız kazanması, verimli olması sağlanıyor. Google tarafından sunulan bulut yapısı ile aynı dokümana sınırsız sayıda kullanıcı aynı anda erişip güncelleme yapma, birbirleriyle aynı sırada görüntülü ve sesli iletişim kurama, kısaca birlikte aynı anda çalışma olanağı buluyor.

Bulut tabanlı hizmetlerin kurumlara sağladığı önemli mali katkılardan biriyse hiç kuşkusuz BT kaynaklarını asıl işlere yönlendirilebilmesi. Google for Work’ün "kullandığın kadar öde" modeli ile işletmeler hangi alanda faaliyet gösteriyor olurlarsa olsunlar, iş trafiğinde yaşanan dönemsel dalgalanmaları kolayca yönetebiliyor, yerel8 altyapı, sunucu, bakım, güvenlik, depolama, veri merkezi, personel ve işletme masraflarından tasarruf edebiliyor.

 
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics