Dosya İş Uygulamaları ve Verimlilik 06 TEMMUZ 2015 / 06:30

Yönetimin tam desteği ve motivasyonu önemli

Detaysoft Üretim Sektöründen Sorumlu Satış Yöneticisi Emir Serpicioğlu

Eğer bir şirketin sorunsuz çalışan ve güvenilir bir kurumsal kaynak planlama altyapısı varsa, üretim optimizasyonu sonlu kapasite çözümler, sahadan veri toplama çözümleri, insan kaynakları çözümleri, satın alma tedarikçi platformları çözümleri 2014-2015 yıllarında daha öne çıkan, popüler çözümler diyebiliriz. Ayrıca, son dönemde ortaya çıkan bellek içi (in-memory) çalışan mimariler sağladığı yüksek performanstan dolayı tercih edilen yeni teknoloji trendi olarak dikkat çekiyor.

 

Tüm departmanlar ve yönetim olarak karşılaşılacak zorluklara ve iç direnişlere hazırlıklı olmak gerekiyor. Yönetimin tam desteği ve motivasyonu çok önemli. Proje süresince genellikle eski sistemin değişmesinden rahatsız olan kullanıcılar olabiliyor. Onların direnişini de yönetim desteği ile kırabiliyoruz. Şirketin böyle bir yatırım yapmadan önce aynı zamanda iç kaynaklarını da organize etmesi önemli, anahtar kullanıcı diye adlandırılan kişiler haftada en az 2-3 gününü yeni sistem değişim projesine ayırabilmeliler.

Türkiye’de halen iş uygulamaları pazarı doygunluğa ulaşmadı. Halen ciddi yatırımların hem büyük firmalar hem de KOBİ’ler tarafından devam ettiğini gözlemliyoruz. Özellikle otomotiv, plastik, ambalaj, kimya ve ilaç üretim sanayilerinde sıklıkla kullanılan SAP’nin geleneksel Kurumsal Kaynak Planlama yazılımı dışındaki analitik uygulamalar, mobilite, bulut bilişim, veritabanı ve teknoloji çözümlerinin Türkiye pazarında yoğun talep görmekte.

İş uygulamalarına yatırım yapmak, aslında hazır bir bilgi birikimine sahip olmak demek. Tüm dünyada faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerinden küçük ölçekteki şirketlere kadar binlerce firmanın kullandığı yazılım olan SAP çözümleri her yıl aldığı geri bildirimlere istinaden kendisini yenilemekte ve gelişen teknolojiyi bünyesinde barındırmakta. Bu sayede bu çözümlere sahip olan şirketler aslında küresel standartlara sahip işlerini en iyi şekilde yönetebilecekleri kurumsal bir sisteme sahip oluyor. Bu yazılımlar şirketlere çok önemli bir kurumsal altyapı ve vizyonu hızlı bir şekilde getiriyor. Ayrıca, gelişen dünyada verinin önemi çok büyük olmakla birlikte veri analizi, korunması ve işlenmesi çok kritik bir hale geldi. Daha da önemlisi anlık olarak veriye ulaşabilmek ve görebilmek de her şirketin ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan değer mühendisliği çalışmaları ile yapılabilecek yazılım dönüşüm projelerinin firmaya ne kadar bir zamanda ne gibi katkıların sağlayacağını, özetle kendini ne kadar zamanda amorti edebileceğini kolaylıkla öngörebiliyoruz.
ETİKETLER : 1029

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics