Dosya İş Zekâsı 20 MAYIS 2013 / 08:12

İş zekâsı, büyük veri ile yeniden şekilleniyor

Artan veri miktarının analizi her geçen gün zorlaşırken, iş zekâsı uygulamalarına olan ihtiyaç da artıyor.

Son dönemlerin en önemli gündem maddelerinden biri haline gelen büyük verinin etki alanı doğal olarak iş zekâsı ile de kesişiyor. Farklı kaynaklardan gelen büyük verinin hızlı ve doğru bir biçimde yönetilebildiği ve bütünleşik bir bakış açısı ile değerlendirilebildiği zaman, kurum için çok büyük bir güç oluşturacağı bilgisini veren QlikView Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım, şunları kaydetti:
“Kurum içinde üretilen tüm verinin birbiri ile ilişkili şekilde analiz edilmesi sonucunda elde edilen bilgi, kurumun geçmişi ve bugününü en ince ayrıntısına kadar gösterecek, buradan hareketle gelecek için en doğru kararların alınmasını, kurumu farklılaştıracak stratejilerin belirlenmesini sağlayacaktır. Günümüz teknolojileri, büyük verinin toplanması ve depolanmasını sağlayacak çözümlerin yanı sıra, bu veriden değer elde etmek üzere veriyi analiz etmeye yönelik çözümler de sunmaktadır. Birkaç yıl öncesinin, rapor kavramına dayalı, kuralları, çerçevesi önceden belirlenmiş sorulara yanıt veren çözümleri bugünün ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktır. Bugünün ihtiyacı, kolay kullanımlı, hızlı hayata geçirilebilen, büyük veri hacmini yönetebilen, etkileşimli analiz yeteneği olan araçlardır. Ancak bu kadar büyük veri kümesi üzerinde analiz yapabilmek, bu veri arasındaki ilişkileri bulup çıkarmak çok kolay değil. Bu nedenle veri görselliği büyük önem kazandı. Veri görselliği derken, verinin birtakım grafik objelerle, sadece göze hitap eden gösteriminden ziyade, KPI’ların birbiri ile nasıl etkileşimde olduğunu, biri değişince öbürünün nasıl etkilendiğini, görsel olarak sunan teknolojilerden bahsediyoruz. İş zekâsı sektöründe, “iş keşfi ve analizi” olarak adlandırılan yeni bir katman oluştu. Bu katmanda yer alan çözümler, büyük verinin analizine yönelik teknolojileri ile sektörü domine etmeye başladılar.”
Bimsa SAP Çözüm Uzmanı Seçil Orhun da konuyla ilgili olarak, “Çok büyük verilerle çalışmanın tanımı her gün değişiyor. Bu yapıyı zaten iş zekâsı platformlarının sağlaması gerekiyor. Bu anlamda asıl zorluk büyüklük değil, eş-zamanlı veriyi kullanmak, müşterilere eş-zamanlı kampanyalar yapabilmek ve sonuçlarını değerlendirerek aksiyonlar almak olacak” dedi.
KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu’nun Gartner raporlarına dayanarak verdiği bilgilere göre 24 iş zekâsı ürününden 10 tanesi, hızlı uygulama ve vizyoner yaklaşım gösteren sağ üst kadranda yer alıyor. Üstelik son iki yılda bu bölüme doğru, hızlı ve yoğun bir hareket var. Eski ürünler yerini sağlamlaştırırken piyasaya yeni ve oldukça güçlü ürünler de giriyor. Çetinoğlu, şunları kaydetti:
“Her ürünün kendine göre farklı üstünlüğü olsa da, ürünler zaman ilerledikçe birbirine daha fazla benzemeye başlıyor. İlk başta rekabet üstünlüğü olan özellikler, diğer ürünler tarafından uygulanıp standartlaştırılıyor. Yine de ürün seçiminde konumlandırma hızının, ürünün esnekliğinin ve desteklediği platformların göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyebiliriz. İş zekâsı uygulamalarında self-servis raporlama, görsel dashboard hazırlama ve mobil çözümler artık olmazsa olmaz özellikler. Bu özellikler çok standartmış gibi gözükse de kullanım özellikleri, kullanıcı dostu olması ve görsellik, doğru ürünü seçmek için dikkat edilmesi gereken unsurlar olarak ön plana çıkıyor.”
İş zekâsı çözümleri ve büyük verinin yeni kavramlar olmadığını kaydeden Detaysoft SAP Business Intelligence Ekip Yöneticisi Fatih İnanç, bu konuda şu bilgileri verdi:
“Ancak gittikçe büyüyen veriler belli bir süre sonra analiz edilemez hale geldikçe, kurumların iş zekâsı çözümlerine olan ihtiyaçları ve bakış açıları değişmekte. Bundan önce daha çok bir lüks olarak görünen iş zekâsı çözümleri, analiz edilemez hale gelen büyük veri ile başa çıkabilmek adına lüks olmaktan çıkıp gittikçe bir zorunluluk haline geliyor. Özellikle donanımsal ve yazılımsal olarak gelişen teknolojiyi arkasına alan iş zekâsı uygulamaları, büyük verilere meydan okur hale geldi.”
Bizcon İş Analitikleri Direktörü Özgür Yavuzkara’nın bu konudaki görüşü ise şöyle:
“Teknolojinin gelişmesi, ucuzlaması ve her noktaya yayılması son dönemde ortaya çıkan veri miktarında bir patlama yarattı. Önümüzdeki dönemde de bu artışın katlanarak devam edeceği öngörülüyor. Ortaya çıkan bu büyük veri iş zekâsı çözümleri ile rekabetin önemli bir temeli olmaya başladı. Verimlilik artışı, yenilikçi hizmetlerin ortaya çıkışı, tüketici talepleri, büyük verinin iş zekâsı çözümleri sayesinde daha hızlı analiz edilmesi ile mümkün olabiliyor. Resim, video gibi çokluortam içeriğin artması ve yaygınlaşması, sosyal medyanın bu verileri yaymak için inanılmaz bir ortam yaratması, bu sayede şirketler tarafından toplanan verinin artan hacmi ve detayı önümüzdeki senelerde bir rekabet avantajı olarak iş zekâsı çözümlerinin şirketler için ne kadar önemli olabileceğini ortaya koyacak.”

İş zekâsı araçları evrimleşiyor

Veri miktarları giderek artıyor ve bu da kurumların doğru veriye zamanında ulaşmalarını zorlaştırıyor. SAP Türkiye Satış Destek Direktörü Erdem Şekeroğlu’nun verdiği bilgilere göre, büyük veriyi analiz edebilmek için iş zekâsı araçları bellek içi teknolojileri ve veri keşfi kavramını destekleyecek şekilde evrimleşmeye başladılar. Şekeroğlu, “Geçmişte hayal edemediğimiz analizleri, bugün saniyeler içerisinde yapmak mümkün hale geldi. Büyük veriyi daha verimli kullanabilmek için hem bellek içi teknolojiler hem de Hadoop gibi teknolojileri etkin bir şekilde kullanmak iş zekâsında yaşanacak en büyük değişiklik olacak” dedi.

Bulut ve büyük veri ön plana çıkıyor

Bloglar, sosyal medya,  e-postalar, fotoğraflar, videolar gibi farklı kaynaklardan toplanan büyük miktarda veriler anlamlandırılırken büyük veri ve bulut bilişim ön plana çıkıyor.
Kurumların artık dünün verisine bakmak yerine şimdi olanla ve gelecekte olacak ile ilgilendiklerini belirten Mirsis Genel Müdürü Gül Düzgider, şunları kaydetti:
“Kurumların pazarlama raporlarında sosyal medya kanallarından elde edilen veriler. Durum böyle olunca veri hacmi her geçen gün büyürken, kurumların BT maliyetleri de artmaktadır. Ancak büyük veri ve bulut iş zekâsı çözümleri sayesinde maliyet tasarrufu sağlanabiliyor. Büyük veri sayesinde bir kuruma ait akla gelebilecek bütün veriler işlenmekte anlamlandırılarak analiz edilmektedir. Bu sayede karar veriş süreçlerine anlık olarak etki ederek, kurumların doğru karar vermesine katkıda bulunulur.”
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics