Dosya İş Zekâsı 20 MAYIS 2013 / 08:34

İş zekâsı uygulamaları erişilebilirlik ve maliyet avantajı sağlıyor

Bulut bilişim kavramının gelişmesiyle iş zekâsı çözümleri web tabanlı uygulamalara dönüşmesi esneklik ve maliyet anlamında avantajlar sağlarken, veri güvenliği konusu birincil endişe kaynağı.

Bulut bilişim kavramının gelişmesiyle iş zekâsı çözümleri web tabanlı uygulamalara dönüşmesi zaman ve mekan bağımsız olarak verilere ve uygulamalara erişimi sağlıyor. İş sürekliliği ve verimlilik açısından avantaj sağlayan bu durum mobil cihazların artmasıyla daha da önem kazanacak gibi gözüküyor. Mobil cihazların hızla hayatımıza girmesi kurumsal mobil uygulamaları vazgeçilmez kıldığını belirten Anadolu Bilişim Strateji ve Pazarlama Müdürü Övgü Güneri, “Masaüstü sanallaştırmaları ile her yerden ulaşılabilir veriler ve uygulamalar kullanıcılara her ortamdan ve her cihazdan çok yönlü çalışabilme imkânı sağlarken mobil uygulamaların doğru uygulama platformu üzerinde ve güvenli şekilde yapılması şirketlerin en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında geliyor. Bu kapsamda tüm uygulamaların buluta taşınmasının, önümüzdeki beş senenin önemli eğilimleri arasında yer alacağını düşünüyoruz” dedi.
Bicentrix Kıdemli Danışman ve Mobil Çözümler Yöneticisi Onur Önder ise yaşanan hızlı dönüşümde veri güvenliğinin önemine değindi: “İş zekâsı çözümleri ile bulut bilişimde en sık karşılaşılan engel veri güvenliği ve stratejik karar alınan sistemleri internet ortamında olması oluyor. Bunun zamanla kırılacaktır çünkü tüm çözümler servis modeline dönüyor. Ama bu geçiş sektörlere göre değişiklik gösteriyor. Bazı sektörler bulut bilişime çok hızlı uyum sağlıyor. Örneğin finans/bankacılık sektöründeki bulut bilişime bakış perakende ya da FMCG sektöründeki gibi değil. Tüm sistemleri olmasa da bazı platformları bulut teknolojisi ile buluşturmak kurumların hem istihdam hem de donanım maliyetlerini düşürmeleri açısından bir avantaj gibi gözüküyor.”
Bulut bilişim hem tasarruf hem de esneklik sağlıyor
KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu, “Bulut bilişimin en önemli avantajı maliyetlerde tasarruf sağlamasıdır. Özellikle KOBİ’ler arasında yapılan araştırmalarda bu alandaki tasarruf potansiyelinin daha yüksek olduğu görülüyor. Daha az yatırım, BT’de daha az sayıda çalışan ile enerji ve maliyet tasarrufu sağlanıyor. Bir diğer avantajı ise esnek hareket imkanı. 20 kullanıcı, sınırlı bir işlemci gücü ve veri kapasitesiyle yola çıkıp şirket ve veriler büyüdükçe bulut ağında performansı artırabilmeniz mümkün. Kullandıkça öde, talebe bağlı ödeme gibi avantajlı ödeme opsiyonları da bulunuyor. İş zekâsı uygulamalarındaki sürüm yükseltme, güncelleme, hata düzeltme gibi sürekli BT’yi meşgul eden sorunların da bulut bilişim hizmeti veren şirket tarafından üstlenmesini sağlayabiliyorsunuz” diye belirtti.
Çetinoğlu, bulut bilişimin ve web üzerinden sağlanan iş zekâsı çözümlerinin en büyük dezavantajının veri güvenliği olduğunu vurguladı ve “Bulut bilişim hizmetleri yaygınlaştıkça güvenliğe yönelik kaygılar da azalıyor. Aslında birçoğumuzun cep telefonlarımızdan ulaştığı e-mail trafiğinin özel bulutlar üzerinde döndüğünü bilmeliyiz. Bulut hizmeti verecek olan firmaların veri güvenliğini listelerinin birinci sırasında tutmaları önemli” dedi.
“Zaman ve mekandan bağımsız olma özelliği bu tür yazılımların erişilebilirlik değerini çok yüksek seviyelere çıkarıyor. Bu da iş sürekliliği ve verimlilik açısından büyük avantajlar sağlıyor” diyen Bimsa SAP Çözüm Uzmanı Seçil Orhun, sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde her yerden erişim var olan bir kavram, burada önemli olan erişilebilecek kaynakların içeriği, bu kaynakların kontrolünün, denetiminin nasıl yapıldığıdır. Tabii ki her yerden erişim güvenlik tehdidini artıran bir etmendir ancak içerik, denetim ve kontrol mekanizmaları bu noktada kritik önem taşıyor.”
Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, şirketlerin çekincelerinden ve bulut bilişimin avantajlarından bahsetti: “Bulut teknoloji alanında kurumlardaki bir takım alışkanlıklar sıkıntı yaratabiliyor. Bunlardan ilki güvenlik çekinceleri, ikincisi ise sunucunun kurum yerleşiminde bulunmaması. Bulut bilişimin en önemli avantajlarından biri de yatırım maliyetlerini düşürmesi ve kurumların bakım süreçlerini azaltmasıdır. Web tabanlı uygulamalar konusunda kurumlar geçişte zorlanmayacaklardır, hali hazırda küresel iş zekâsı araçlarının hepsinin web tabanlı raporlama ve yönetim ara yüzleri bulunuyor. Bunun bir eğilim olduğunu ve dünyanın yavaş yavaş bu akımın içine çekildiğini düşünüyoruz.”
Doğanyiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle sosyal ağlar ile etkileşim, tüketicilerin veri üretimini geometrik olarak artırıyor ve bu durum büyük veri kavramını tetikleyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Eldeki verilerin fazlasıyla çeşitli olması bakımından bilgilerin harmanlanarak anlamlandırılması operatörlerin ve hizmet sağlayıcıların önde gelen talepleri arasında yer alıyor. Operatörler ve hizmet sağlayıcılar kullanıcıların kişisel bilgilerini, sosyal medya hareketlerini, konumlarını ve kullanıcı alışkanlıklarını bir araya getirerek, kişiye özel kampanyalar sunabilir, yeni ve hızlı bir şekilde ürün konumlandırması yapabilir ve yeni hedef kitlelerin belirlenmesinde önemli çıktılar sağlayabilirler. Böylece her gün zorlaşan rekabet ortamında proaktif davranıp, kurum veya kuruluşlarını bir ya da birkaç adım öne geçirebilirler.”
QlikView Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım ise iş zekâsı çözümlerini bulut mimarisinde kullanmanın avantajlarını şöyle özetledi: “Daha az maliyet, daha fazla verimlilik, kullandığın kadar öde yaklaşımı, özellikle küçük ölçekli kurumlarda iş zekâsı çözümlerinin yaygınlaşmasını sağlayacak bir etkendir. Ancak, bir kurumun en önemli değeri olan verisini kurum dışında barındırmanın güvenlik riski taşıdığını düşünen çok geniş bir kitle var. Bulut bilişim teknolojileri geliştikçe, güvenlik ile ilgili endişeler azalacak ve iş zekası çözümlerinin bulut üzerinden kullanımı yaygınlaşacak.”
IBM Türk İş Analitiği Satış Lideri Merve Göral ise, “Web tabanlı uygulamalar; kullanıcıların cihaz ve lokasyon bağımsız olarak istedikleri an istedikleri bilgiye ulaşabilmelerine olanak sağlıyor. Web tabanlı iş zekâsı çözümleri ile birlikte doğru veriye gerçek zamanlı erişim mümkün hale gelmiştir. Bu teknolojiler kurumların hızlı aksiyon alabilmelerine olanak sağlıyor” dedi.

Bulut bilişimle maliyetler azalıyor

“Bulut bilişim de “Büyük veri” kadar önemli başlıklardan biri. Bulut çözümleri ile iş zekası çözümlerinin çok hızlı cevap verebilir hale gelmesi ve erişim kolaylığı çok büyük bir avantaj” diyen Detaysoft SAP Business Intelligence Ekip Yöneticisi Fatih İnanç, “Ayrıca bakım, işletim, donanım maliyetleri gibi yükleri hafifletmesi de kurumlar için artı bir değer. Ancak kurumlar kendileri için büyük önem ve gizlilik arz edebilen verilerini bulut bilişim üzerinden yönetmekten kaçınabiliyorlar. Bu da kurumların bulut bilişim kavramına bakış açısıyla ilgili bir dezavantaj sayılabilir” dedi.

İş dünyasında oyunun kuralları değişiyor

Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, Teradata olarak gerçekleştirilen her iş zekâsı çözümünün kuruma özgü olması gerektiğine inandıklarını belirtti ve ekledi: “Her kurumun sahip olduğu veri, iş yapış şekli, öncelikleri birbirinden farklıdır. Hazır paket iş zekâsı çözümleri ile her kurumun erişebildiği bir katma değeri alabilirsiniz. Fakat günümüz koşullarında amaç rakiplerden farklılaşabilmektir. Bu farklılaşmayı sağlamak için doğru ve esnek bir altyapıya sahip olmak önkoşuldur diyebiliriz. Teradata’nın uzmanlık alanı olan büyük veri, iş zekâsı çözümlerinin de temelinde yatan bir kavram olarak iş dünyasında oyunun kurallarını tamamen değiştiriyor. Geleneksel veri yapıları üzerinden yapılan analizlere, yapılandırılmamış verilerin de eklenmesi kurumlara bugüne kadar sahip olmadıkları bir öngörü ve planlama imkanını da beraberinde getiriyor. Bu da şirketlerin müşterilerine 360 derecelik bir vizyonla yaklaşmalarına, deyim yerindeyse müşterilerini DNA’larına kadar tanımalarına olanak veriyor.
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics