Dosya İş Zekâsı 20 MAYIS 2013 / 08:40

Veri yığınları büyürken iş zekâsı çözümlerine ihtiyaç artıyor

Günümüz iş dünyasında rekabet avantajı elde etmenin ön koşullarından bir tanesini, yöneticilerin veriye dayalı ve hızlı kararlar verebilmesi oluşturuyor.

Karar vericilere bu konudaki en büyük yardım ise yine bilişim teknolojilerden geliyor. Birçok kaynaktan toplanan verileri doğru bir şekilde analiz etme ve karar verme süreçlerini iyileştiren iş zekâsı çözümlerine günümüzde olan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artıyor. Kurum içinde üretilen tüm verinin birbiri ile ilişkili şekilde analiz edilmesi sonucunda elde edilen bilgi, kurumun geçmişi ve bugününü en ince ayrıntısına kadar gösterecek, buradan hareketle gelecek için en doğru kararların alınmasını, kurumu farklılaştıracak stratejilerin belirlenmesini sağlıyor.
İş zekâsı çözümleri ile kurumlar hem maliyet tasarrufu sağlarken hem de anlamlı verilerden elde edilen bilgiler sayesinde karar verme süreci hızlanıp,  doğru ve etkin karar verilebiliyor.
Son dönemlerde üzerinde en fazla konuşulan konulardan bir tanesi olan büyük veri, iş zekâsı çözümleri ile de önemli bir noktada kesişiyor.
Veri çeşitliliğinin artmasıyla birlikte yapılandırılmamış verilerin anlamlı bütünlere dönüştürülmesi, kullanılabilir, yorumlanabilir hale getirilmesi konusunda iş zekâsı çözümleri ön plana çıkıyor.
ETİKETLER : Sayı:922

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics