Dosya İş Zekasında Yenilikler 02 NİSAN 2016 / 10:18

Yurtdışı hedefiniz var mı?

İş zekası uygulamaları şirketlere hisleriyle değil; analiz edilmiş, nitelikli bilgiyi göz önünde bulundurarak hareket etme imkanı sunuyor. Bu uygulamalara sahip şirketlerin geleceği görme yeteneğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Itelligence Türkiye Çözüm Grup Yöneticisi Serkan Yıldırım’a göre bir şirket kısa, orta ve uzun vadede karşılaşabileceği fırsat ve sorunları biliyorsa rakiplerinize göre daha hızlı kararlar verebilir ve attığınız yenilikçi adımlarla rekabet üstünlüğü sağlayabilir.
“Şirketlerin aldığı her kararda iki temel sonuç vardır, kar ya da zarar. Şirketin elinde bulunan verilerin ilgili kişilere onların anlayacağı dilde ve görsellerle anlatılması sadece fırsatların değil, risklerin de öngörülmesi anlamına geliyor. Böylelikle şirketler kar-zarar dengesini göz önünde bulundurarak karını artırabiliyor ya da bir süreci kayıp yaşamadan kapatabiliyor. 
Gelecek stratejisi belirlerken ilk yapılması gereken değerlendirme ‘performans hedeflerimizin neresindeyiz’ olmalıdır. Performans hedeflerine ulaşılmışsa bunu sağlayan değerlerin geçmişten bugüne durumu; ulaşılmamışsa zayıf kalan noktalar incelenmelidir.  İş zekası çözümleri bunun bir adım ötesine geçerek, her iş için farklı senaryolar oluşturarak gelecek simülasyonları oluşturarak karar - destek mekanizmalarının en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.
Günümüzde rekabette farklılaşmayı, yenilikçi olmayı ve yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda fark yaratan hizmetler sunmayı planlayan tüm kurumların iş zekası uygulamalarına ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bir kurumda atılan her adım veri oluşturur. Bu verilerin işe yarar bilgiye dönüşmesi ve doğru kişiye doğru şekilde aktarılması sayesinde şirketler hedeflerinin ötesine geçerek risklerini iyi yönetebilir iş potansiyelini en iyi şekilde kullanabilir.”
 
Mobil cihazlar iş yapış şekillerini değiştiriyor
Araştırmalara göre ülkemizde 31.7 milyondan fazla mobil internet kullanıcısı bulunuyor ve bu kişiler her gün ortalama üç saatlerini internette geçiriyorlar. Gündelik hayatımızın bu derece içinde olan mobil cihazlar günümüz iş yapış şekillerinin değişmesinde ve hızlanmasında da önemli bir role sahip. Günümüz iş dünyasında ilerlemek için hızlı karar vermek ve dolayısıyla hızlı adım atmak gerekiyor. Mobil cihaz destekli iş zekası uygulamaları sayesinde karar alıcıların, ihtiyaç duydukları bilgiye, istedikleri an, istedikleri noktadan anlık erişim sağlayabilmesi günlük işleyişin de kesintisiz bir şekilde akışını sağlıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics