Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:38

AYDES İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR AFET YÖNETİMİ SİSTEMİ OLUŞTURULUYOR

Netaş Kamu ve Savunma Sektörü Genel Müdürü Kamil Orman

Netaş olarak ‘Küresel standartlarda çalışan, Türkiye’nin ve bölgenin bir numaralı sistem entegratörü olmak’ vizyonu doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 48 yıllık tecrübemizle finans, sağlık, kamu gibi bir çok sektörde faaliyet gösteriyor, büyük firmalar için projeler geliştiriyoruz. Bu yıl itibarıyla devam eden kamu projelerimizden bazıları şöyle: FATİH Projesi’nin ilk adımında Netaş olarak, 110 adet hizmet içi uzaktan eğitim sınıfının bütünleştirmesini başarıyla tamamladık ve okullara altyapı kurulumunu içeren 2. Faz Yerel Alan Ağ Kurulumu’na da böylece başlamış olduk. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 46 ilde 9.052 okulda yerel alan ağı kurulumunun yapılması, öğretmen ve öğrencilerin eğitim dokümanlarıyla bilgi ihtiyacının elektronik ortamda karşılanması, okulllardaki elektronik paylaşımın kullanımına yönelik istatistik verilerinin merkezden sağlanması konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Adalet Bakanlığı’na ait ‘Türkiye’nin En Büyük Ses ve Görüntü Ağı Projesi; SEGBİS’; hükümlü ve tutukluların duruşmalar için bulundukları yer dışındaki mahkemelere gönderilmesi zorunluluğunu kaldırıyor. Türkiye genelinde kurulumu tamamlanan proje dahilinde Netaş olarak, 2.870 mahkeme salonunu ve 543 cezaevini video konferans sistemiyle birbirine bağladık. Proje tamamlandığında; Türkiye’deki tüm mahkeme salonlarının ve cezaevlerinin dahil olduğu 4.000’e yakın noktada, SEGBİS sisteminin kullanılmasını hedefliyoruz.

Diğer yandan Netaş olarak Polatlı-Konya Yüksek Hızlı Tren hattı projesinde görev aldık ve hat bütünleşik haberleşme çözümü sağladık. Bu kapsamda ETCS Seviye 1 ve Seviye 2 uyumlu GSM-R, SDH transmisyon, telefon, yolcu bilgilendirme ve anons sistemlerini tesis ettik. Halen Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı’nın Haydarpaşa-Gebze-Köseköy kesimindeki telsiz ve telli haberleşme projesini hayata geçiriyoruz. Buna ek olarak, TCDD’nin Bandırma-Balıkesir-Manisa-Menemen hattındaki Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Sistemleri projesi kapsamında, GSM-R iletişim sisteminin kurulumunu üstlendik. Kesintisiz mobil iletişim hizmeti sağlayan GSM-R sisteminin kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, Irmak-Zonguldak tren hattının modernizasyonu projesinde de haberleşme altsistemi tedarikçisi olarak, SDH transmiyon, telefon, yolcu bilgilendirme ve anons sistemlerini temin ve tesis ediyoruz. İşletmeye sunduğumuz ve kurmakta olduğumuz projelerdeki hat uzunluğu 1.000 km seviyesine ulaşmış bulunuyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile yürütülen AYDES ile; acil durum yönetiminde ihtiyaç duyulan kurumların ürettiği verilere bütünleştirme sağlanarak, sürdürülebilir bir afet yönetimi ve bilgi sistemi oluşturuluyor.  Vatandaşların e-Devlet kapısı hizmetlerine erişimini artırmak için sunulan KİOSK- e-Devlet projesi kapsamında; havaalanları, postaneler ve otobüs, tren garları gibi lokasyonlar başta olmak üzere Türkiye genelinde 86 noktaya kiosklar konumlandırılarak, vatandaşların e-Devlet kapısı hizmetlerine erişim oranı artırıldı.

KKTC’nin e-Devlet sistemi kapsamında; TÜBİTAK’ın e-Kimlik sistemiyle bütünleşik çalışan uygulama yazılımları, ‘KKTC’nin Sayısallaştırma ve Nüfus Sistemleri’ için sıfırdan geliştirildi. e-Nüfus projesinin sayısallaştırma kısmı tamamlandığında, 1 milyondan fazla kişiye ait nüfus kayıt verisi dijital hale gelecek. Bugün olduğu gibi gelecekte de gerçekleştireceğimiz projelerle “Türkiye’nin teknoloji üssü” olmayı hedefliyor, bu doğrultuda teknolojik yetkinliğimizi inovasyonla birleştirerek “sürdürülebilir büyüme”ye katkı sağlamaya devam ediyoruz.

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics