Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:38

BİYOMETRİK ÇÖZÜMLER HAYATIMIZA DAHA ÇOK GİRECEK

Proline Satış Yöneticisi Emre Avşaroğlu

Parmak izi, damar izi, yüz tanıma ve diğer çeşitli kimlik doğrulama araçlarına yönelik geniş ürün ailesiyle kamuya biyometrik çözümler sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda e-Pasaport’u hayata geçirdik ve Bolu’da gerçekleştirilen yeni nesil e-Kimlik pilot projesinde yer aldık. Aynı şekilde tüm özel hastanelerde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi’nde kullanılmak üzere BioPOS cihazını geliştirdik. Ayrıca şehir güvenliği alanında akıllı çözümlerimizle hizmet verdiğimiz gibi Türkiye’nin akıllı yazılımlarla bütünleştirilmiş pek çok şehir güvenlik projesinde de yer alıyoruz. Biyometrik sistemlerin gelişimi için bundan sonraki süreçte çeşitli çalıştaylar, toplantılar ve ortak çalışma gruplarına katkıda bulunmayı da planlamaktayız.

Teknoloji çözümlerimizle kamuya maksimum katma değer sağlamayı hedeflemekteyiz. Kurumlara özel geliştirdiğimiz teknolojiler en üst seviyede verimlilik ve tasarruf sağlamakta. Kamu veya özel tüm müşterilerimize 6 aylık ya da bir senelik yatırımlarının sonunda ne kadar kâr edebileceklerini gösteriyoruz. Örneğin, sağlık hizmetlerinde yapılacak tasarruf, kaynakların da farklı alanlara yönlendirilebilmesini sağlayacak. Biyometrik çözümleri Türkiye’de T.C. kimlik kartının dönüşümüyle hayatımızda daha çok göreceğiz. Öyle ki yeni T.C. kimlik kartlarının içerisinde biyometrik bir resmin yanı sıra parmak damar izi, avuç damar izi ve parmak izi olması planlanmakta.

Dünyada 11 Eylül’den sonra yaşanan güvenlik kaygılarına en verimli çözümü biyometri sunuyor. Bu bilincin ülkemizde de yaygınlaştığını görmekteyiz. SGK’nın biyometri tabanlı kimlik doğrulama projesinin yanı sıra ileriki dönemde kullanımı başlayacak olan elektronik T.C. kimlik kartlarının da biyometri tabanlı teknolojilere sahip olması bunun bir göstergesi. Bu nedenle kamunun her alanda olduğu gibi bu alanda da öncü güç olmaya devam etmesi ve yatırımları teşvik etmesi gerekiyor.

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics