Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:36

GERÇEKÇİ DANIŞMANLIK HİZMETİ ALINMASI ŞART

ZyXEL Türkiye Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Ömer Faruk Erünsal

ZyXEL olarak projelerde öncelikle kurumların ihtiyaçları doğrultusunda uçtan uca komple bir çözüm ve destek sunmaya odaklanmış durumdayız. Sağladığımız katma değer ise, farklı bileşenlerden oluşuyor. ZyXEL çözüm ortaklığı programımız ZyPartner ile üyelerimizle birlikte Türkiye’nin her yerinde kurulum, servis ve destek hizmetleri sunuyoruz.

Ülkemizde özellikle kamu sektöründe kurumsal satın almalar yanlış yapılıyor. Gerçek ihtiyacın çok üzerinde kapasitelere yönelik ürünler ve büyük sistem satışları gerçekleşiyor. Haliyle devasa bir sistemin küçük bir bileşeninde arıza olması durumunda da aslında o hastanenin altyapısını baştan aşağı yenileyebilecek bir maliyet söz konusu oluyor. Böyle bir harcama istenmediği için de arızalanan küçük bir bileşen için tüm sistem çöpe atılıp yeni bir sistem için ihale sürecine çıkılabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için kamu sektöründe doğru ihtiyaç analizi yapılabilmesi ve gerçekçi bir danışmanlık hizmeti alınması şart. ZyXEL olarak biz bu konuda oldukça hassas davranıyor ve kurumları gereksiz ve abartılı harcamalardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Sağladığımız en büyük katma değerlerden birisi de aslında bu.

Kamudan beklentimiz; genel olarak herhangi bir proje öncesinde doğru ihtiyaç analizleri yapılması ve danışmanlık hizmetleri konusunda daha aktif bir yaklaşım izlenmesi. Proje esnasında ve sonrasında ise kamu kurumlarının BT ekipleri aracılığıyla daha aktif bir biçimde projeleri sahiplenmeleri gerekiyor. Bu sayede hem kurum içi farkındalık artmış, hem de daha yapıcı ve paylaşımcı bir süreç yönetilmiş oluyor. Bunun sağlanması için kamudaki BT ekiplerinin daha güçlü ekipler haline gelmesi ve BT politikaları konusunda daha fazla söz sahibi olabilmeleri önemli. Ayrıca kurum içi personelin BT ekipmanları, kurum içi BT politikaları, siber tehditler gibi konularda eğitimi de bizce çok önemli.

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics