Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:37

KAMU İŞ SÜREKLİLİĞİNİ ÖNDE TUTMALI

Veeam Software EMEA Başkan Yardımcısı Olivier Robinne

Veeam’in çözümlerinin kamu sektöründeki en büyük katma değeri ürünlerimizin kolay yönetilebilir olması ve belirli Hizmet Seviyesi Anlaşmaları’na göre raporlama yapabilmesi. Kamuda genelde bilgi işlem birimlerinde kısıtlı insan kaynağıyla iş yapılıyor. Veeam’in kolay ara yüzü, kolay kullanımı, yedekleme avantajı, iş sürekliliği için ekstra personel istihdam etmeye gerek kalmadan, mevcut istihdam ile verimli sonuçlar doğuruyor. Veeam olarak hedefimiz daha az insan gücüyle daha etkin iş sürekliliği oluşturarak kamu kurumlarımızın verimliliklerini arttırmak ve iş sürekliliği hedeflerine daha hızlı, kolay ve uygun maliyetlere ulaşmalarını sağlamak.

Kamu sektörü BT altyapılarını kurarken iş sürekliliğini önde tutmalı ve sanallaştırmanın avantajlarından mutlaka faydalanmalı. İşleyen bir operasyonun durma noktasına gelmesini beklemeden, sistemi her noktadan izleyerek önleyici çözümler üretmek iş gücü kaybını önleyecek, riskleri azaltacak ve iş sürekliliğini sağlayacaktır. Veeam olarak özellikle sanal altyapılar için izleme ve kapasite planlama çözümlerimizle iş sürekliliğini ve verimli kaynak kullanımını en etkin şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bunun yanı sıra iş sürekliliği için önemli olan bir diğer konu ise veri kaybından kaçınmaktır. Veeam olarak bu konuda sağladığımız en büyük fark, sanallaştırmanın ve modern veri depolama ünitelerinin özelliklerinden de faydalanarak kurumlar için RTPO değerini (geri dönüş noktası ve kurtarma zamanı hedefi) 15 dakikanın altına çekmek.

Kamu kurumlarında hâlihazırda genelde eski nesil altyapılar mevcut. Bu kurumların çoğu, modern veri merkezlerine geçiş süreçleri planlama aşamasında. Sanallaştırma, Modern Veri Depolama sistemleri ve Bulut teknolojisi ‘Modern Veri Merkezi’ni oluşturan ana unsurlar. Kurumlara tavsiyemiz; yeni BT altyapılarını tasarlarken mutlaka bu altyapıyı uçtan uca izleyecek, raporlayacak, yönetecek ve koruyacak çözümün yanında tüm dosyalara ve uygulamalara anlık ve problemsiz ulaşmayı da düşünmeleri olacaktır. Projenin gerçekleştikten sonra, tercih edilen çözümün tüm özelliklerinden doğru olarak faydalanmak ve daha etkin bir veri koruma stratejisi oluşturabilmek için VMCE (Veeam Sertifikalı Mühendis) sertifikasyon eğitimlerine mutlaka kurumdan ilgili ekiplerin katılımı sağlanmalıdır.
ETİKETLER : 1037