Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:40

PROJELERDE İLK SIRAYI GÜVENLİK ALIYOR

Citrix Turkiye Ülke Lideri Altan Cengiztekin

Ankara’da kamu kurumları ve özel sektörde ‘Masaüstü ve Uygulama Sanallaştırma’ konusunda Citrix kullanılarak birçok proje yapılmaya başlandı. Son 3 yıllık süreye baktığımızda bu konuda ciddi bir ivme görüyoruz. Hangi ihtiyaçtan dolayı bu projelerin sayılarının arttığı irdelendiğinde; ilk sırayı güvenlik, ikinci sırayı ise masaüstü veya uygulamaların merkezileştirilmesi alıyor.

Internet kullanımının iç ağdan tamamen ayrı olması gereken bir müşterimiz kullanıcıya iki ayrı PC vermek yerine, ‘thinclient’lar üzerinden tarayıcı sanallaştırarak kişisel bilgisayar yönetiminde kolaylık elde ediyor.Diğer taraftan, dağınık  yapıda uç kullanıcıda PC’lerin yönetimi yerine (anti virüs, yama, güvenlik güncellemeleri, işletim sistemi güncellemeleri, işletim sistemi geçişleri gibi işlemler) Citrix Xendesktop çözümü ile merkezde tek bir imaj oluşturup bunu kullanıcılarına daha basit ‘thinclient’lar üzerinden normal bir kişisel bilgisayar deneyimiyle sunan kurumları görüyoruz. Böylece merkezde tutulan tek bir masaüstü imajının güncellemelerini, kullanıcının haberi olmadan yaparak hem bant genişliği kullanımını optimize edebiliyor hem de uç kullanıcı yönetiminden tasarruf edebiliyorlar.

Kurumlar artık bir uygulama dükkânı oluşturarak, aktif dizin ile bütünleşmiş bir şekilde kullanıcı haklarına göre uygulamalarını kullandıracaklar. Bu şekilde uygulamaların güvenlik yamalarını, sürüm güncellemelerini uçtaki kullanıcı makinasında değil kendi veri merkezinde yapabilecek. Kullanıcı hiçbir ayar veya yükleme yapmadan uygulamanın son halini kullanmaya devam edecek. Şu anda Ankara’da rastladığımız örneklerden biri de şu: Uygulamalarını kullanıcının kişisel bilgisayarında ‘.exe’ dosyası ile çalıştıran kurumların en büyük sorunu uygulama güncellemelerinin sık bir şekilde ve 400-500 MB büyüklükte olması. Bu güncellemeler ciddi bir zaman kaybına yol açarken çok yüksek bant genişliği ihtiyacından dolayı kullanıcı şikâyetleri oluşuyor. Bu noktada ‘xenapp’ ile uygulama sanallaştırılıp kullandırılsa, güncellemelerini merkezde yaparak hem bant genişliği yatırımından kazanacaklar, hem de binlerce kişisel bilgisayara bu güncellemeleri geçmek zorunda kalmayacaklar. Bu tarz projelerin çok hızlı bir şekilde yatırım geri dönüşü sağlayacağına Citrix olarak eminiz.

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics