Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:36

TARIMSAL İSTATİSTİKLERE ANLIK ULAŞIM SAĞLANDI

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy

Vodafone Türkiye olarak, Dijital Dönüşüm vizyonumuz doğrultusunda ülke ekonomisindeki sürdürülebilir büyümeye katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu hedefle, Temmuz 2014’te hizmete sunduğumuz Yarına Hazırım Platformu ile Türkiye’de kurumların dijital dönüşümünü sağlayarak, ülkemizde özel sektör gibi kamunun da küresel olarak hızla değişen dijital dinamiklere hazırlanmalarına destek oluyoruz. Vatandaşlarımızın yaşamına değer katmak için sağlık, sosyal güvenlik, eğitim, savunma, çevre ve istihdam alanlarında çözümler geliştiriyoruz. Kamu kaynaklarının doğru yönetimi ile kamu kuruluşları ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine katkı sağlıyoruz. Bu konuda, geçtiğimiz yıl “Kamuda Dijital Dönüşüm” çalıştayını düzenleyerek kamu kurumlarının daha etkin, daha verimli ve daha az maliyetli iş yapmasına katkıda bulunacak, en yüksek vatandaş memnuniyetini ve sosyal faydayı sağlayacak çözümleri masaya yatırdık.

Nisan 2015’te Accenture iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz kamuya özel Dijitalleşme Endeksi ile amacımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız ile belediyelerimizin dijitalleşme karnesini çıkarmak ve buradan çıkacak sonuçlara göre aksiyon almak.
Vatandaşlarımızın yaşamına değer katmak için sağlık, sosyal güvenlik, eğitim, savunma, çevre ve istihdam alanlarında çözümler geliştiriyoruz. Kamu kaynaklarının doğru yönetimi, kamu kuruluşlarına verimlilik katma ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine katkı sağlıyoruz. Bugüne kadar pek çok önemli kamu projesini hayata geçirdik. Bu projelerle, Adalet Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Devlet Demiryolları (TCDD), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gibi kurumların dijital dönüşümle verimlilik ve vatandaş memnuniyetini artırma hedeflerine katkı veriyoruz.

Vodafone Türkiye olarak, Casper Bilgisayar Sistemleri iş birliğiyle SGK için geliştirdiğimiz tablet projesi ile Türkiye’de kamuda ilk önemli mobil projelerden birine imza attık. Proje kapsamında, SGK'nın saha denetim ekiplerine Vodafone 3G Süper İnternet desteği olan 2 bin adet Casper Via tablet sağladık. Böylece, SGK çalışanları her an her yerden dünyanın en gelişmiş 3G internet ağıyla buluştu; SGK'nın kayıtdışı işçi denetimleri hızlanırken, kurum içi operasyonel verimliliği arttı. Benzer bir tablet projesini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı için hayata geçirdik. Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi Projesi (TARBİL) kapsamında, 12 bin uzman personel, tabletlerindeki Vodafone 3G mobil internetle her an her yerden dijital bağlantılı çalışarak, zirai saha denetim süreçlerinde hız ve operasyonel verimlilik kazandı. Böylece tarımsal istatistiklere anlık ulaşım sağlanmış oldu. Türkiye’de küresel deneyimimizle akıllı şebeke çözümlerini hayata geçiriyoruz. Yüzde 40’a varan enerji tasarrufu ve yüzde 25’e varan karbon salımı düşüşü sağlayabiliyoruz. Vodafone Türkiye, IBM ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘İstanbul Hareket Halinde’ projesi kapsamında, şehiriçi toplu taşıma sisteminde etkin planlamayı mümkün kıldık; İstanbul’daki toplu ulaşım ağlarını vatandaşların yolculuk alışkanlık ve hareketlerine uyarlayarak trafiğin optimize edilmesini sağladık.

Kamu kurum ve kuruluşları, ister Vodafone kullanıcısı olsun, ister diğer operatörlerin kullanıcısı olsun, hiçbir ücret ödemeden dijitalleşme endekslerini yarinahazirim.com üzerinden ölçebilir, ihtiyaçlarını belirleyebilir. Sorumluluklarımız arasında vatandaşlarımızı da dijital dönüşüme taşımak var. Kamu kurumlarının sıçrama yaparak dijital dönüşümü iş süreçlerine katması ve vatandaşa daha etkin hizmet vermesi mümkün. Dijital stratejiler, kamu hizmetlerinin daha az maliyetle daha verimli gerçekleşmesine öncülük ediyor. Kamunun, özel sektöre örnek olup dijital dönüşümde ortalamayı aşması gerektiğini düşünüyoruz.

 

 
ETİKETLER : 1037