Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:40

ÜLKESEL KAYNAKLARLA ÖZEL ÇÖZÜMLER SUNMAK İSTİYORUZ

Bilsangrup Genel Müdürü Doğan Bacaksız

Bilsan olarak 2015 yılında  ‘Milli Savunma Bakanlığı Ağ Entegrasyonu’, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Veri Merkezi’,‘Suudi Arabistan Veri Merkezi ve Ağ Entegrasyonu’, ‘TRT Genel Müdürlüğü Ağ Entegrasyonu’ projelerine devam ediyoruz. Hedefimiz; ülke menfaatleri doğrultusunda, teknolojik çözümleri en uygun fiyatlarla sunmak, insan eğitimine önem vermek, yerli üretim ve insan odaklı çözümler sunmak, firma değerleri ve insani değerler çerçevesinde hizmet verecek alt yapıları oluşturmak. Ülkesel kaynaklarla özel teknolojiler üretmek ve çözümler sunmak istiyoruz. Güvenlik; biyometri çözümlerimiz, kurumlara özel yazılım ve özel elektronik ve teknolojik çözümlerimiz bulunuyor. Hacettepe Üniversitesi Teknokent yerleşkesinde de faaaliyetlerimize başladık.Teknokent yapılanmasını oluşturarak ‘Yerli Üretim’ ile kurumlara ucuz, doğru, güvenilir projeler sunmayı hedefliyoruz.

BT, toplumsal değişimi hızlandırdı. Sosyal medya uzakları yakın, bilinmezleri bilinir kıldı. Ancak bilgiye kolay ulaşmanın dayanılmaz vurdum duymazlığı dezenformasyon ve yönlendirmeyi de beraberinde getirerek bilgiyi ve kabiliyetleri daha değerli duruma soktu. Gelişen toplumsal temel ihtiyaçları otomatikleştirmek ve işleri kolaylaştırmak yine kamunun görevi. Ancak sınırsız ihtiyaçların kıt kaynaklarla karşılanması ve kamusal bilgi bütünleştirmesinin bürokratik hantallığı eksik kadrolarla birleşince kamudaki hizmet kalitesi düştü. Bu eksikliklerin farkında olan firmamız, ihtiyacın planlanması ve dizayn edilmesi noktasındaki ısrarcı davranış şekliyle çalıştığı kurumlardaki BT çalışanlarını bilinçlendirerek, ihtiyaç fazlasının planlamasını önlemek suretiyle katma değer oluşturuyor. Ayrıca enerji tüketiminin hat safhaya ulaştığı BT ekipmanlarının en verimli şekilde nasıl çalıştırılacağı üzerinde zaman harcayarak yeşil BT çalışmalarını da sürdürüyor.

Sosyolojik bir yaklaşımla olması gereken, kişisel olarak ben nasıl ihtiyaçlarım için harcama yapıyorsam, kamunun da sadece ihtiyaçlarını satın almasını beklemek hayalci bir yaklaşım olmasa gerek. Şu anda kamu ihale mevzuatı (4734  ve 4735 sayılı sözleşme kanunu) kaliteli hizmet gerektiren projelerin doğru ve işin erbabı  şirketlere verilebilmesi için uygun değil. İstekli firmaların çok ciddi çaba harcaması gerekiyor. Rekabet yaratması ve fiyat odaklı projeler durumu zorluyor. Bunun sonucun da, hizmetin kalitesi düşüyor, projelerin istenildiği gibi sonuçlanmaması ya da başarısızlığa uğrama riski artıyor. İhale sürecinde teklif veren kişi veya kuruluşların sürece itirazlarda bulunması ihalenin sonlandırılmasını geciktirmekte, bu da idare ve firmanın mağduriyetine, hizmetin daha geç verilmesine neden olabilmekte. Bunun

engellenmesi için kamu  kurumlarından  uzman kişilerin ihale süreçlerini yönetmesi, süreci hızlandıracaktır. Projelerin nasıl yapılacağı, artılarının neler olacağı, neleri çözüp neleri çözemediği gibi konuların detaylı olarak, hem kamu gözüyle hem de özel sektör gözüyle irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun neticesinde hem kamudaki tüzük ve yönetmeliklerin dışına çıkmadan hem de firmaların kurumsal işlemlerini doğru, hızlı ve güvenilir biçimde tamamlamasını sağlayacak projeleri hayata geçirebiliriz.

 

 
ETİKETLER : 1037

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics