Dosya Kamu ve BT Yaklaşımları 07 EYLÜL 2015 / 01:41

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER PROJELERİ SAHİPLENMELİ

Dışişleri Bakanlığı Bilişim Teknolojileri Daire Başkanı ve Elçi Haldun Koç

Dışişleri Bakanlığı olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın konsolosluk işlemlerini ilgili Bakanlıklar adına yürütmeye ve bu işlemlerin en az zaman ve iş gücü harcanarak, daha da önemlisi vatandaşlarımıza yük getirmeyecek bir teknolojik yapı üzerinden gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Konsolosluk birimlerimizde nüfus, askerlik, pasaport ve noterlik gibi işlemlerini gerçekleştirdiğimiz uygulamalarımız, 2014 sonlarından itibaren İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı’nın Askere Alma Dairesi Başkanlığı ile bütünleşik bir temelde web servisler üzerinden çalışır hale getirildi. Söz konusu bütünleştirme çalışmalarımızın geliştirilme süreci 2015 yılında da devam etti.

Bu yıl için planladığımız yeni bir bütünleştirme projesi ise; yine bir konsolosluk hizmeti olan noterlik işlemlerinin de Türkiye Noterler Birliği ile bütünleşik çalışacak biçimde gerçekleştirilmesi. Henüz analiz ve kodlama çalışmalarının başındayız. Ancak güçlü bir kadroyla çalışıyoruz ve kısa süre içinde bu uygulamayı tamamlayıp test ve yayın aşamasına geçmeyi ve vatandaşlarımızın yurt dışında gerçekleştirdiği noterlik işlemlerini tamamen elektronik ortama taşımayı öngörüyoruz. Yalnızca konsolosluk hizmetlerinin sunulmasında değil, Bakanlık personelinin günlük çalışma saatlerinde ihtiyaç duydukları elektronik yazışma, kurumsal bilgi bankası, mali işlemlerin hesap ve yönetimi gibi birçok alanda geleneksel yöntemlerin yerine bilişim araçlarından, kendi bünyemizde geliştirdiğimiz BT çözümlerinden yararlanılan yeni metotlar hayata geçiriyoruz. Bu da emekten, enerjiden, kağıttan ve diğer harcamalardan önemli bir tasarruf sağlıyor.

Somut olarak rakamlarla ifade edilmesi güç de olsa, Bakanlığımız ülkemize ve yurt dışında yaşayan Türk toplumuna sunulan hizmetlere katma değer sağlıyor. Öte yandan, Yüksek Seçim Kurulu ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucu, yurt dışında oy kullanma işlemlerini mümkün kılan bilişim altyapısını, son iki seçimde Bakanlığımız üzerinden hayata geçirdik. Bu konuda dış temsilciliklerimizde de Ankara’daki ekiplerimizde de bir tecrübe birikimi oldu. Önümüzdeki parlamento seçimlerinde de yurt dışı oy kullanma işlemlerinin sorunsuz tamamlanması için YSK ile birlikte ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bizce, özel sektör ve kamunun birlikte çalıştığı projelerde her iki tarafın da üzerine düşen, üst düzey yöneticilerin projeleri sahiplenmesi. Projeleri icra eden ve çözümleri geliştiren teknik ekiplerin – ister kamu personeli ister firma çalışanı olsun - birtakım sorunlar ve anlaşmazlıklar yaşayabildiğini, bazen küçük ve önemsiz sorunların bile büyüyerek projenin nihai sonucunu etkileyebilecek niteliğe ulaşabildiğini bizler yaşayarak görüyoruz. Bu gibi durumlarda anlaşmazlıkların hızla çözümlenmesini ve çalışanların motivasyonlarını kaybetmemelerini teminen kamudaki ve özel sektördeki karar vericilerin müşterek hedefler ve birlikte benimsenmiş yol haritalarından kopmamaya özen göstermeleri gerekiyor. Bu husus, projenin akamete uğramadan başarıyla tamamlanması için ehemmiyet arz ediyor.

 
ETİKETLER : 1037
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN