e-toplum Kamu 16 TEMMUZ 2017 / 15:03

​Akıllı bina yönetim sistemi projesinin canlı gösterimi yapıldı

Eureka ITEA-2 8. çağrı kapsamında gerçekleştirilen, Ar-Ge faaliyetleri üç yıl boyunca, içlerinde üniversiteler, araştırma merkezleri ve şirketlerin de bulunduğu dört farklı ülkede kurulu 21 farklı kuruluş tarafından yürütülen Fuse-it projesinin Gazi Teknopark uygulama gösterimi, Forte Arge liderliğinde yapıldı. 5-6 Temmuz aralığında gerçekleştirilen gösterimde, özellikle projenin Türk ortaklarından Forte Arge tarafından geliştirilen AKİK yazılımı izleyicilerin ilgisiyle izlendi.
Fuse-it projesi kapsamında Forte Arge tarafından, savunma, enerji santrali, hastane, teknopark gibi Kritik Saha ve Tesisler için geliştirilen Akıllı İzleme Kontrol Sistemi AKİK, kritik tesislerin enerji, tesisat, bilişim, otomasyon, ağ ve güvenlik alanlarına ilişkin tüm ihtiyaçları kapsamakta. Algılayıcı seviyesinden kullanıcı ara yüzü seviyesine kadar tüm süreçleri ele alan AKİK, yöneticilere tesislere ait canlı verileri online olarak takip edebilme imkanı sunuyor. Yazılım, tüm parametreleri aynı anda ilişkisel olarak analiz edip, kullanıcıya ihtiyaç duyulan tüm bilgiyi anlık olarak sağlıyor.
Gösterim sırasında, Türkiye’de ilk olarak Gazi Teknopark’ta kurulan güneş santrallerinin sistemle bağlantılı kontrol ve idaresi, tesiste yer alan tüm kuruluşların elektrik sayaçlarının ayrı ayır okunup raporlanıyor olması, tesisin genelinde kurulu kameralardan ve diğer tüm sensörlerden gelen verilerin herhangi bir kuruluma ihtiyaç gerekmeden, online olarak izlenebilmesi, bu verilen birbirleriyle bağlantılı olarak işlenerek yöneticilere olası güvenlik ihlalleri, yangın, su baskını gibi tehlikelerin ortaya çıkma ihtimali gibi bilgileri anında iletiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics