e-toplum Kamu 23 EYLÜL 2017 / 11:22

​TT, ONF yönetiminde yerini aldı

Türk Telekom, yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük eden küresel açık platform Open Networking Foundation’un (ONF) yönetimine giren ilk Türk şirketi oldu. Google, AT&T, Deutsche Telecom, Verizon, Samsung ve Intel gibi dünya devleriyle birlikte Türk Telekom da ONF’nin oluşturduğu konsorsiyumda özel statülü iş ortağı olarak yönetim kurulunda yer alacak. Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan, ONF yönetiminde Türk Telekom’u temsil edecek. Doğan’ın yanı sıra Türk Telekom’dan 6 kişilik ekip de ONF’nin çeşitli komitelerinde yönetim kademelerinde görev alarak, kurumun projelerine katkı sağlayacak.
Kâr amacı gütmeyen, telekom sektöründe tedarikçi bağımlılığını ve maliyetleri azaltma hedefiyle hareket eden ONF, başta 5G ve ötesi teknolojiler olmak üzere iletişim ve bilişim sektörüne yönelik yeni ürün ve hizmet projeleri geliştiriyor, sektörde standartları belirliyor. Stanford Üniversitesi öncülüğünde kurulan ONF’nin 130’dan fazla küresel teknoloji ve telekom şirketi üyesi var. ONF’nin 18 üyeden oluşan yönetim kuruluna giren Türk Telekom ise karar verici konumu ile platformda aktif görev alacak.
Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, Türk Telekom’un ONF’nin özel statülü ortaklarından biri olmasının sektör ve Türkiye açısından önemine işaret ederek, “ONF; projeleri ve üyeleri ile dünya telekom sektörünün ‘şampiyonlar ligi’ olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın belirttiği gibi Türk Telekom’un ONF’ye üyeliği, yerli ve milli teknoloji üretimi ve ihracatı hedefine katkı sağlayacak” dedi.
ONF ve Stanford Üniversitesi Platform Laboratuvarı Yönetici Direktörü Guru Parulkar da, “Türk Telekom ve iştiraki Argela ile bir süredir birlikte çalışıyoruz ve SDN adaptasyonunda gösterdikleri ilerleme ile ONOS kontrollerinde gerçekleştirdikleri gelişmeden çok etkilendik. Türk Telekom, CORD platformunu ve bu platformu oluşturan SDN, NFV (Network Functions Virtualization) ve bulut teknolojilerinin karışımını benimsemek için çalışmalarını hızlandırıyor” yorumunu yaptı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics