e-toplum Kamu 18 KASIM 2017 / 17:00

​Yerlilik çalışmalarına tam destek!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ericsson’un İstanbul Ar-Ge Merkezini ziyaret etti. Ericsson Türkiye’de yapılan yatırımlar, projeler ve Ar-Ge çalışmaları ele alınırken, Ericsson ekosisteminde yer alan firmalar da BTK Başkanı ve yetkililerine Ericsson ile yapılan ulusal ve uluslararası seviyelerdeki işbirlikleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan; “Bazı konularda yerli üreticilerimizle işbirliği yaparak, ülkemizdeki genç beyinlerin yeteneklerinden daha fazla yararlanabilir ve Ar-Ge merkezinde olduğu gibi Ür-Ge merkezlerini de geliştirerek yerlilik ve millilik hedeflerimize ulaşılmasındaki payını artırabilir. Yine Ericsson tarafından bizim düzenlemelerimiz çerçevesinde KOBİ’lerimize eğitim veriliyor. Eğitimler, KOBİ’lerimizin teknik kabiliyetlerinin geliştirilmesi açısından çok kıymetli. Bu eğitimlerin hedef kitlesinin ve kapsamının geliştirilerek devam etmesi, yerlilik ve millilik çalışmalarımıza da katkı sağlayacaktır” dedi.
Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ralf Pichler de, “Türkiye’den pek çok ülkeye Ar-Ge projeleri sonucunda geliştirdiğimiz ürünleri ihraç ediyoruz. Telekomünikasyon projeleri için çalışan arkadaşlarımız dışında; Türkiye’de 550’yi aşkın Türk Ar-Ge mühendis ve araştırmacımız var. Ankara, İstanbul ve İzmir de bulunan bu merkezlerimiz adeta birer fabrika gibi çalışıyor. Türk mühendisler tarafından Türkiye’de geliştirilen ürünlerimizi yurtdışında 30’dan fazla operatöre hizmet veriyoruz. Hedefimiz, bu katkıyı her geçen yıl daha da artırmak” dedi.
BTK Başkanı Sayan’a, 2016 yılında geliştirilmeye başlanan ve Ericsson Gelir Yönetim sisteminin bir modülü niteliğini taşıyan ERMS (Ericsson Perakende Yönetim Sistemi) hakkında da bir sunum yapıldı. ERMS sistemi; 2018’in ikinci yarısından itibaren ilk etapta Ukrayna, Kazakistan ve Bangladeş’te, operatörlerin dağıtım ve satış süreçlerinde kullanılacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics