e-toplum Kamu 17 TEMMUZ 2016 / 09:47

‘Değere değil fiyata inanıyoruz’

Ankara Teknoloji Transfer Ofisi’nin organizatörlüğünde düzenlenen Teknoloji Ustaları Konferansları’nın ikincisine, Ventures Mentors League CEO’su Ufuk Batum konuk oldu.
Ufuk Batum, 29 Haziran tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta; ‘İnterdisipliner Üniversite-Sanayi İş birliği Çalışmaları’ konusunda bilgi verdi. Özel sektörde ‘değer’ kavramının önemine vurgu yapan Batum, “Bu kavram Türkiye’de daha zayıf” dedi ve teknolojinin de içinde olduğu ‘değer’ kavramında tecrübelerini paylaştı.
 
Çıkış KOBİ’lerde! 
Henüz kuramsallaşmanın içini dolduramadığımızı ifade eden Batum, “Teknoloji ve Ar-Ge’ye o kadar uzak kaldık ki, bir taraftan açlık da duyuyoruz ve üzerine çok gidiyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da başvuruların azlığını dile getiriyor. Zorla Ar-Ge yaptırmaya çalışıyoruz. Her şeye rağmen sürecin kendisi son derece öğretici ve besleyici” açıklamasını yaptı. Batum, inovasyonu, ticarileştirmede fayda sağlayacak bir araç olarak görmemiz gerektiğinin altını çizerek “Sadece bir ürün değil, bir model de olabilir. Türkiye şirketlerinin ‘case study/örnek olay incelemeleri’ bulunmuyor! Bir öngörüye göre 2025’te dünya havacılığının ağırlık merkezi İstanbul’da olacak. İnovasyon her yerde yapılabilir!” dedi. İtalya’da her şehrin kuvvetli KOBİ’leri bulunduğunu söyleyen Batum, çıkışın KOBİ’lerde olduğuna dikkat çekti.
 
Kamuya yalın anlayışı sokmak gerek
Yalın yönetimlerin öneminin altını çizen Batum, “Kamuya yalın anlayışı sokmak gerek. Bürokratik anlayışı revize etmemiz lazım. ‘Governance/Yönetişim’ meselesi çok önemli. Ürün-üretim odaklıyız ama pazar-müşteri odaklı değiliz. Türkiye’deki TTO’ları bilinçli bir şekilde ‘push’ kavramına göre kurduk; ‘push’un yanına ‘pull’u da eklemeliyiz. Bu yapıyla kamunun kaynaklarını kullanabiliriz” açıklamasını yaptı. Batum, küçük işletmelerimizin kârlı olması gerektiğini vurgulayıp “Değere değil fiyata inanıyoruz!” dedi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Değişim şart. Değişimi getirecek ana faktör; ‘liderlik’. Kültürel olarak birisinin öne çıkmasını istemeyiz! İş birlikleri ve ağlar geliştirmeliyiz. Sürdürülebilirlik çok önemli. ‘Startup’ hep destekle ayakta duruyorsa bu sürdürülebilir değil! TTO’ların doğru Ar-Ge desteklerine yönlendirmesi gerekiyor. Teknoloji, küçük yapılardan, ‘startup’lardan çıkıyor. 2000’den fazla ‘startup’a birebir mentorluk yaptım. Müşteriye fiyattan önce ‘değer önerisini’ anlatmak çok önemli. Ürününüzün piyasada değer karşılığı var mı? ‘Değer önerisiyle’ bakmayı tartışmaya açmalıyız.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics