e-toplum Kamu 27 ŞUBAT 2016 / 14:19

“Mobil her şeydir”

Dünya Mobil Kongresi, 22 – 25 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirildi.
Her yıl olduğu gibi dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan etkinlikte Türkiye’den de 20’nin üzerinde şirket ürün ve hizmetlerini tüm dünyaya tanıtma fırsatı buldu. Argela, Aselsan, Cardtek, Defne, Emek Group, Etiya, Figensoft, General Mobile, Innovile Communications, Martin Telekom, Netaş, P.I. Works, Pubinno, Teksan, Telenity, TTG, Verscom ve Vestel, Dünya Mobil Kongresi’nde Türkiye’yi temsil eden şirketler arasında yer aldı.
Bu yıl “Mobile is everything – Mobil Her Şeydir” temasına sahip olan etkinlik bu yıl da oldukça hızlı başladı. Etkinlikten bir gün önce Huawei, Samsung ve LG amiral gemisi yeni ürünlerini tanıttılar. Huawei, iPad Pro ve Microsoft Surface’e oldukça güçlü bir rakip olan Huawei MateBook’u tanıttı. Samsung ise aylardır konuşulan yeni akıllı telefonu Samsung Galaxy S7’yi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in de katıldığı bir etkinlikle duyurdu. LG, modüler bir yapıya sahip olan G5’i ve birlikte kullanılacak olan aksesuarları tanıttı.

Bu yıl odak noktası 5G
Geçtiğimiz yıl daha çok giyilebilir cihazların konuşulduğu etkinlikte, bu yıl en çok konuşulan konulardan birisi 5G oldu. Birçok şirket 5G’ye yönelik çalışmalarını aktarırken, prototipler ve 5G’nin nasıl bir teknoloji olacağına dair çeşitli testler de gerçekleştirildi. Etkinlikten bizim çıkardığımız sonuç ise 5G’nin daha önce tahmin edilen 2020 yılından daha önce hayatımıza gireceği oldu.
 
General Mobile’dan yeni androidone telefon
Dünya Mobil Kongresinde yeni telefonlarını tanıtan şirketler arasında Türkiye’den de bir şirket yer aldı. General Mobile yeni androidone telefonu General Mobile 5 Plus’ı etkinlikte düzenlediği bir basın toplantısı ile tanıttı. GM 5 Plus’ın sadece Türkiye’de değil diğer ülkelerde de satılması planlanıyor.
 
Türk Telekom, Korea Telecom ile anlaştı
Türk Telekom, Dünya Mobil Kongresinde, Korea Telecom ile yaptığı yüksek hızlı internet erişimi sağlayan GiGA LTE anlaşmasını duyurdu. LTE ve WiFi teknolojilerini bir araya getiren bu teknoloji sayesinde akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama sayesinde kullanıcılar 1000 Mbit’e varan hızları akıllı telefonlarında görebilecekler.
Dünya Mobil Kongresi ile ilgili hazırladığımız önümüzdeki haftalarda yayınlanacak olan yayınımızda etkinlikle ilgili daha birçok ayrıntıyı ve Türkiye’den katılan ziyaretçilerin görüşlerini okuyabileceksiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics