e-toplum Kamu 05 MAYIS 2014 / 08:01

“Yenilikçi ve rekabetçi özel sektör oluşturmalıyız”

TÜBİTAK’ın girişimlere özel ‘3 Destek Programı’nın 2014 çağrı sonuçları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıkladı.

TÜBİTAK’ın 3 destek programının tanıtımı ve sonuçlarının açıklanması amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, gelişmiş ülke düzeyine çıkabilmek için her açıdan rekabetçi ve yenilikçi reel sektör oluşturulması gerektiğini söyledi. Işık, “Önemli bir seviyeye gelsek de henüz milletimize yakışır bir durumda değiliz. Yenilikçi ve rekabetçi özel sektör oluşturmak durumundayız. Ar-Ge harcamalarında iyi bir ivme yakaladık; bunu artırmalıyız” dedi.

Üretimde yüksek teknolojili ürünlerin payı artmalı
Bakan Fikri Işık, “Yıllık 500 milyar dolar ihracat yapacaksak, üretimde yüksek teknolojili ürünlerin payını en az yüzde 20 seviyesine çıkarmalıyız. Ülkemizdeki toplam Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı 2002’ye göre yaklaşık 2 kattan daha fazla arttı ve yüzde 1 seviyesine ulaştı. 2023 yılında bu rakamı yüzde 3 seviyesine ulaştırmak zorundayız. 2023 yılında toplam Ar-Ge harcamamızın 60 milyar dolar olmasını ve bunun 40 milyar dolarının özel sektör marifetiyle, 20 milyar dolarının da kamu kaynaklarıyla yapılmasını hedefliyoruz. Bizim bu yıl Ar-Ge projeleri için ayırdığımız kaynak 1,5 milyar liranın üzerinde. Türkiye’de bir ürünün fikir aşamasından ticarileşmesine, tanıtımına ve piyasadaki denetimine kadar her aşamasına yönelik çalışma yapıyoruz. Özellikle teknolojik ürünlerde bir fikir varsa, o fikrin bir projeye, girişime, yatırıma dönüşmesine destek veriyoruz. Bu projenin ölüm vadisinden sağ salim çıkmasını, güvenli şekilde ticarileşmesini çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Genç teknogirişimcilere davet
Işık, 1512-B Ortak Girişimcilik Aşamalı Destek Çağrısı, 1514 Girişim Sermayesi Destekleme Programı ve 1601 Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı çağrı sonuçları ile ilgili bilgiler de verdi. Fikri Işık, konuşmasında şunları aktardı: “1512-B Programı’yla destek verdiğimiz girişimcileri büyük şirketlerle buluşturacağız. Çağrıya çıkarken, TÜBİTAK’la ortak hareket eden büyük şirketlerin Ar-Ge ihtiyaçlarına uygun çözümler de geliştirmiş olacağız. Böylece genç girişimcilerimiz de yapacakları işbirlikleriyle hem önemli destekler alacak hem de pazarda kalma şanslarını artırmış olacak. 23 Mayıs’a kadar açık kalacak bu yılki 1512 çağrısına TÜBİTAK’la birlikte destek vermek üzere 11 büyük şirket bulunuyor. Bu şirketler; Avea, Borusan, Comodo Yazılım, E-Kent Teknoloji ve Ödeme Sistemleri, General Elektrik, Intel, Kale Seramik, Kordsa, Tofaş, Türk Ekonomi Bankası ve Türk Telekom. Bu 11 şirket, 30 konu başlığında girişimcilerden proje bekleyecek; şirketler en az 3 girişimciye, girişimci başına 10 bin liralık, toplamda da 30 bin liralık çekirdek sermaye desteği verecek. Genç tekno girişimcilerimizi projelerini hazırlamaya ve bu yeni programdan yararlanmaya davet ediyoruz. İlk kez 2013 yılında uygulamaya konulan 1514 kodlu Girişim Sermayesi Destekleme Programı’na Türkiye’de ya da yurtdışında faaliyet gösteren fon yöneticileri ve aday fon yöneticileri başvurabiliyor. Değerlendirmenin sonunda kabul edilen fonların büyüklüğü 429 milyon TL ve TÜBİTAK’ın katkısı 86 milyon TL olacak.”

1601’de toplam destek: 400 bin TL
Bakan Işık, ‘1601 Yenilik Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı’ kapsamındaki ‘Mentorlük Mekanizması Çağrısı’na ilişkin sonuçları da açıkladı. Işık, “TÜBİTAK’ın, bu programla Ar-Ge kapasitesini artırmak isteyen KOBİ’lere rehberlik desteği verecek. İlk aşamayla birlikte toplam 400 bin lirayı geçmeyecek şekilde destek verilecek. Bu çağrıya da 30 başvuru yapıldı ve bunlardan 6’sı desteklenmeye uygun bulundu. Bu şirketler; Adana Teknoloji Transferi AŞ, İzmir ABİGEM Danışmanlık ve Özel Eğitim AŞ, İnomer Rekabet ve Kalkınma için İnovasyon Merkezi Ltd. Şti, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Pera EEMEA Büyüme Hizmetleri AŞ ve Ege Sistem Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti’dir” ifadesini kullandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics