e-toplum Kamu 02 EKİM 2016 / 15:11

“Yeteneklerimizi birleştirip Türkiye’nin siber güvenlik gücünü oluşturalım”

2. HAVELSAN İş Ekosistem Buluştayı ‘Siber Güvenlik’ temasıyla 20 Eylül tarihinde Ankara’da düzenlendi. Buluştayda; HAVELSAN, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi arasında kurumsal ve sürekli birliktelik için ‘İş Ekosistemi Protokolü’ imzalandı.
 
HAVELSAN’ın iş ekosistemiyle büyüme stratejisinin bir sonucu olarak geleneksel hale gelen İş Ekosistemi Buluştaylarının ikincisinde, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, bu alanda çalışan firmaları bir araya getirerek yetenekleri birleştirmeyi istediklerini ifade etti. Atalay, “Bu şekilde sinerji oluşturarak Türkiye'nin ihtiyacı olan yerli ve milli çözümleri en hızlı şekilde pazara sunmayı hedefliyoruz. HAVELSAN'ın siber güvenlik konusunda üstlendiği misyon dolayısıyla bu alanda faaliyet gösteren ve belli bir yetkinliğe sahip akademisyenlerle ve firmalarla iş birliği yapmaya büyük önem veriyoruz. Hızla artan siber tehditlere karşı yetişmiş insan gücü çok kritik. 15-20 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç bulunuyor” açıklamasını yaptı.
 
Türkiye’nin siber güvenlik pazarı 1,5 milyar dolar olmalı
Atalay, Türkiye’nin siber güvenlik uzmanı açığını gidermeye yönelik bir model geliştirdiklerini aktararak şunları paylaştı: “Kurumlarda siber güvenlik uzmanı bulunmuyorsa kendilerini güvenceye almaları mümkün değil. Siber Güvenlik Mükemmeliyet Merkezi'mizde kamu kurumları ve bakanlıklara hizmet verebiliyoruz. Şu anda 11 proje yürüyor. Çok yakında kendi milli ürünlerimizi pazara sunmaya başlayacağız. Kamuya da siber güvenlik uzmanı istihdam etmelerine gerek olmadığını, bu merkezin uzmanlarından faydalanabileceklerini, böylece maliyet avantajı sağlayabileceklerini anlatıyoruz. Önceliğimiz kâr etmek değil; biz misyon şirketiyiz. Bu hizmetleri ticari kaygılarla vermiyoruz. Kaynaklar kısıtlı olduğundan mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanmak zorundayız. Yeteneklerimizi birleştirelim ve Türkiye’nin siber güvenlik gücünü oluşturalım.”  Dakikada 330, saniyede 5 siber tehditle karşı karşıya bulunduğumuza dikkat çeken Atalay, “Bunun için herkese iş düşüyor. İnsan en zayıf halka. Mobil saldırıların en yaygın olduğu ülkelerden biriyiz. Her birimizin cep telefonu bomba haline dönüşmüş durumda! Dünyada 150 milyar dolarlık siber güvenlik pazar payı mevcut. Türkiye’de ise 300 milyon dolar civarında. Şu an 5 kat gerideyiz; 1,5 milyar dolar olmalı. Diğer yandan Türkiye’deki pazarın yüzde 97’si de yabancı ürünlere ait” değerlendirmesini yaptı.
 
‘İş Ekosistemi Protokolü’ne imza atıldı
 Buluştayda; HAVELSAN, ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi arasında kurumsal ve sürekli birliktelik için ‘İş Ekosistemi Protokolü’ imzalandı. Protokole; Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ve HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay imza attı. Etkinliğin devamında, sektörde siber güvenlik faaliyetleri gerçekleştirilen davetli firmalarla, HAVELSAN siber güvenlik iş ekosistemi kapsamında iş fırsatları ve iş birliği alanları görüşülerek firma envanteri ile yetenek matriksi oluşturuldu.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics