e-toplum Kamu 23 NİSAN 2017 / 17:00

2016’nın ihracat şampiyonları belli oldu

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) 2016 yılı İhracat Başarı Ödülleri, 14 Nisan’da sahiplerini buldu. 2016 yılında yaklaşık 10,2 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşan elektrik elektronik ve hizmet sektörlerinde ihracat şampiyonu olan şirketlere ödülleri verildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TET Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve sektör temsilcilerinin katıldığı törende Türkiye geneli Elektrik Elektronik, Hizmet sektörü, Edebi Eser ve Televizyon Dizileri alanlarında en çok ihracatı gerçekleştiren firmalar ödüllendirildi.
2016 yılında 10,2 milyar dolar olan sektör ihracatı, Türkiye ihracatında da yüzde 7’nin üzerinde pay alıyor. Ödül töreninde bir konuşma yapan TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “2016 yılında sektörümüzün yurtdışı pazarlarda güçlü bir konuma gelmesi için birçok faaliyet gerçekleştirdik. 2014 yılında bünyemize katılan Hizmet Sektörlerimizin ihracat potansiyelinin artırılması için yoğun çalışmalarda bulunduk. ‘İhracatta Atılım Yılı’ ilan edilen 2017 yılının ülkemiz adına önemli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olmasını hedefliyoruz” dedi.
TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi da “2017, Türkiye’nin önünün açılacağı ve her alanda büyük bir atılım gerçekleştireceği bir yıl olacak. Güven ve istikrar piyasalara hakim olacak. Üretim, istihdam ve yatırımlar yeniden canlanacak” dedi.
Türkiye Geneli Elektrik Elektronik sektöründe 2016 yılında en çok ihracat yapan firma Vestel olurken, ikinciliği Arçelik, üçüncülüğü de BSH Ev Aletleri aldı. Sektörün alt kategorilerinden Beyaz Eşya sektöründe en çok ihracat yapan firmalar ise sırasıyla Arçelik, Vestel ve BSH Ev Aletleri oldu. Diğer bir alt kategori olan Elektronik sektöründe en çok ihracat yapan firmalar sırasıyla Vestel, Arçelik ve E.G.O Elektrikli Aletler oldu. Elektrik Üretim ve Dağıtım Ekipmanları kategorisinde en çok ihracat gerçekleştiren firma Grid Solutions oldu. Aynı kategoride Siemens ikinci, Balıkesir Elektromekanik ise üçüncülük ödülünü aldı. Kablo sektörünün ihracat şampiyonu Nexans Türkiye oldu. Kablo sektöründe ihracatta ikinci firma Pamukkale Kablo, üçüncü firma ise Atom Kablo oldu. TET 2016 İhracat Başarı Ödülleri’nde Hizmet sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren firma Türk Hava Yolları (THY) oldu. İkincilik Pegasus Hava Taşımacılığı’na, üçüncülük ödülü ise Çalık Enerji’ye gitti.
TET bünyesinde bulunan Hizmet sektörünün önemli ihracat kalemlerinden dizi, sinema ve kitap gibi kültürel hizmetler bu yıl üçüncü kez ödüllendirildi. Özellikle Latin Amerika ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilen Türk dizileri gecede ödüllerine kavuştu.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics