e-toplum Kamu 09 MAYIS 2016 / 10:09

30 saatlik mobil programlama eğitimiyle bunlar üretilebiliyorsa…

‘Sosyal Sorumluluk Projesi-Mobil Programlama Eğitimi Kapanış Toplantısı’ 21 Nisan tarihinde, Dr. Binnaz-Rıdvan Ege Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. 
Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Geleceği Önemseyenler Derneği (GÖNDER) ve Dr. Binnaz-Rıdvan Ege Anadolu Lisesi’nin yazılım konusuna ilgisi ve yeteneği olan liseli gençleri desteklemek üzere başlattığı projenin kapanış toplantısı Ankara’da düzenlendi. Proje; 5 Mart-16 Nisan 2016 tarihleri arasında, istekli 14 öğrencinin katılımıyla, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden gönüllü eğitimcilerle, Gazi Üniversitesi bünyesinde yer alan Samsung Akıllı Dizayn Laboratuvarı’nda yürütüldü. Proje yürütücülerinden; Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, 30 saatlik eğitimin sonunda gençlerin; mobil cihazları sadece kullanan değil programlayan, tüketen değil üreten, mobil uygulama geliştirmeyi bilen, sosyal bir mobil uygulama projesi yapabilen, karşılaştığı problemlere çözüm getirebilen ve bunu sosyal projeye dönüştüren bireyler olmalarını hedeflediklerini kaydetti. Sağıroğlu, “Bilişim kültürünü anlayan, yaşayan ve yaşatan kişiler olmalıyız. Bunu algılayan toplumlar gelişiyor. Gençlere güvenmeliyiz, onlar geleceğimiz. Gençlerimize fırsat sunulursa her şeyi başarabileceklerini gördük. Üretmeli ve bunu ekonomiye dönüştürmeliyiz. Fatih Projesi’nin içini de üretimle doldurmalıyız” dedi.

Kimi Mr. Robot’a derdini anlatmak istedi kimi siber güvenliğe kafa yordu
GÖNDER Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Belen de, projeyle gençleri erken yaşta üretime kazandırmayı, onlara hayallerini gerçekleştirmeye fırsat sunmayı amaçladıklarını söyleyerek bilişimin; şeffaf hayatın, demokrasinin en temel unsuru olduğunu ifade etti. Eğitmenler; Hüseyin Çalışkan, Ali Tarık Gürkan, Ahmet Burak Gökalp ve Ahmet Kapkiç, “Üretim yapmak için fabrika kurmaya gerek yok. Bir şeyi verebilmek için de çok çalışmak gerekiyor. 30 saatte öğrenciler ne alabilir diye düşünüyorduk; gerçekten çabaladılar ve çok iyi projeler ortaya çıkardılar. Gençler çok hızlı öğreniyor” yorumunu yaptılar. Öğrenciler projenin sonunda; dertlerini anlattıkları ‘Mr. Robot’, acil durumlar için ‘Panik Butonu’, siber güvenlikteki Türkçe kaynak eksikliğine yönelik platform, ‘Tahmin Oyunu’, Türkler için sosyal medya gibi birbirinden ilginç ve keyifli projelere imza attılar. Dr. Binnaz-Rıdvan Ege Anadolu Lisesi Müdürü Dursun Yeşilova ve Okul Koordinatörü, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Öğretmeni Kader Tan, öğrencilerin hayalleri için bir adım atmış olmalarından duydukları mutluluğu ifade ettiler.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics