e-toplum Kamu 25 ŞUBAT 2017 / 16:17

5G için geç kalma lüksümüz yok

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türkiye gündeminde olan 5G teknolojileri ve 4,5G’den 5G’ye geçiş konusunda açıklamalarda bulundu. GSM baz istasyonlarının fiber internet kablolarıyla birbirine bağlı olduğunu ve milyonlarca GSM hattının bu şekilde çalıştığını belirten TELKODER, bazı engeller sebebiyle henüz yüzde 100 güçlü 4,5G altyapısı sağlanamadığına işaret etti ve 2020 için planlanan 5G’ye geçiş sürecinin iyi planlanmasının gerekliliğine değindi. 
Türkiye’deki 260 bin km uzunluğundaki fiber altyapının yetersiz olduğu ve 21 milyon haneye fiberin ulaşması için 1 milyon km daha, yani 5 kat daha fiber altyapı kurulması gerektiği bilgisini veren TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, şu detayları paylaştı:
“5G; telekomünikasyon sektörü ve Türkiye’nin geleceği için kritik önemde. 5G teknolojilerinin yerelleşmesi yönündeki çalışmalar kadar, fiber altyapı kurulumunun da milli mesele olarak algılanması gerek. Yasalarla belirlenmiş tesis paylaşımı kuralları uygulanmıyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere yerel yönetimler, işletmecilerin fiber yatırımlarını engelliyor. Bu uygulamaların önüne geçilmesi gerek. Hükümetimiz daha güçlü bir Türkiye için yüzde 100 güçlü fiber altyapı için beklenen mevzuat değişikliklerini hayata geçirmeli.” 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN