e-toplum Kamu 21 ŞUBAT 2016 / 12:00

5G teknolojilerinde eşgüdüm ile çalışılmalı

‘4.5G’den 5G’ye Geçiş ve Yerli Sanayinin Önemi Çalıştayı’ 9 Şubat tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda, MİLAT Projesi’nin sözleşmesi de, SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz tarafından imzalandı.

Mobil teknolojilerin geleceğini şekillendirecek olan 5G’ye geçiş sürecinde Türkiye’de sürdürülen çalışmalarla, bu alandaki yol haritası ve iş birliği olanakları konularının tartışıldığı çalıştayda; aynı zamanda SSM tarafından başlatılan ‘Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) Teknolojilerinin Geliştirilmesi (MİLAT) Projesi” imza töreni de düzenlendi. SSM Proje Müdürü Hikmet Kangal açılış konuşmasında; “Bu ülkenin kendi haberleşme teknolojilerini kendi yaratması gerekiyor” ifadesini kullandı. Netaş İcra Kurulu Üyesi Öner Tekin,”5G ile hayatımızda iki önemli teknoloji olacak: Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri. ULAK ile elde edilen bilgi birikimiyle 4.5 G LTE Laboratuvarı kurduk ve iş ortaklarımızla beraber uluslararası Ar-Ge çalışmalarına başladık. 5G’nin temellerini LTE oluşturacak” dedi. Argela olarak kendilerini 5G teknoloji şirketi olarak konumlandırdıklarını söyleyen Argela Genel Müdür Yardımcısı Selim Sarper de, “Bugün 5G’nin sahibi olarak da SSM’yi görüyorum. Devlet katında 5G’nin sahiplenilmesi çok önemli” değerlendirmesini yaptı. ASELSAN Tasarım Grup Başkanı Ertuğrul Kolağasıoğlu, 2020 yılına kadar dünyada yıllık 5 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesi öngörüldüğünü söyleyerek ‘Hücresel Ağ Pazarı’nın önemine değindi. Kolağasıoğlu, “5G standartları için yapılacak tüm katkılar; ulusal-uluslararası patentlerle güvence altına alınmalı” dedi.

MİLAT; uçtan uca güvenli, tamamen milli bir 5G ağ altyapısı oluşturma hedefinde

SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir konuşmasında; SSM’nin 5G’nin hamisi olacağını vurgulayarak ilgili kuruluşlarla doğrudan irtibatta olacaklarını kaydetti. Demir, “5G teknolojileri kapsamında eşgüdüm içinde ortaklıkla çalışılması çok önemli. Güvenliğin çeşitli katmanları, ortak koordinasyon içinde yürütülmeli” açıklamasını yaptı. Konuşmaların ardından, Türk Telekom iştiraklerinden Argela’nın, SSM tarafından teknik yeterliliği karşılayan tek şirket olarak değerlendirilerek yer alma hakkı kazandığı MİLAT Projesi’ne yönelik sözleşme, SSM Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz tarafından imzalandı. MİLAT Projesi, Türkiye’nin kamu güvenliği alanındaki ağ altyapısının ve bilgi güvenliğinin en üst seviyeye taşınmasının amaçlandığı en önemli savunma sanayi Ar-Ge projelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Güvenli, milli 5G ağ altyapısıyla, bu alanda dışa bağımlılığı en aza indirmeyi amaçlayan projenin iki yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Proje tamamlandığında; Türkiye’nin kritik öneme sahip bilgi ve iletişim ağ altyapılarında ihtiyaç duyulan dinamik siber güvenlik ve savunma mekanizmaları için de önemli kazanımlar sağlanmış olacak. MİLAT Projesi, uçtan uca güvenli, tamamen milli bir 5G ağ altyapısı oluşturmayı amaçlıyor. MİLAT projesi ile kurulması hedeflenen güvenli ağ altyapısı, son aşamasına gelen ve ULAK Projesi olarak adlandırılan Milli LTE-A / 4.5G baz istasyonu geliştirme çalışmalarına da entegre edilecek şekilde geliştirilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics