e-toplum Kamu 19 ŞUBAT 2017 / 16:13

Akıllı şehirler daha da akıllanıyor

Vodafone, “Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu”nun ardından Türkiye’nin ilk “Akıllı Şehirler Online Platformu”nu da hizmete sundu. Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın (TBV) desteğiyle www.sehirsizin.com adresinden kullanıma açılan platformla, akıllı şehirleri oluşturma süreçlerinde bireylerin görüşlerinin alınması hedefleniyor. Vatandaşlar ile belediye arasındaki iletişimi artıracak platformla vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri daha sistemli takip edilecek. Vatandaşlar, yaşadıkları şehirle ilgili söz sahibi olabilecek, site üzerinden fikir ve önerilerini paylaşarak dönüşüme destek verebilecek. Vatandaşların kendi şehirleri için ürettikleri fikirler de TBV uzmanları tarafından değerlendirilerek ilgili belediyelere iletilecek. Belediyeler bu platformdan fikir alabilecek. Başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının dijitalleşmesi gerektiğine dikkat çeken Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı M. Sinan Kızıldağ, şunları söyledi:
“Nüfusun artmasıyla, çok farklı kişiler, beklenen hizmetler ve yaşlanan altyapı gibi karmaşık bir ağı yöneten yerel yöneticiler, şehirlerindeki verileri analiz etmek, sorunları tahmin etmek ve kaynakları koordine etmek için daha etkili yöntemler arıyor. Bu doğrultuda, belediyelerimizin akıllı şehirleşme sürecini hızlandırmaya olanak sağlayacak ‘Akıllı Şehir Yol Haritası’nın ardından, ‘Akıllı Şehirler Online Platformu’nu hayata geçirdik. Bu platformla akıllı şehirleri hayata geçirirken, bireylerin görüşlerini alarak onların ihtiyaç haritasını belirlemek ve buna uygun çözümler oluşturmak mümkün olacak. Platform sayesinde, akıllı şehirleşme konusunda tüm tarafları bir araya getirerek, vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçlarına uygun, onların hayatını kolaylaştıracak çözümleri bir sistem entegratörü olarak iş ortaklarımızla hayata geçirmek istiyoruz.”
“Akıllı Şehirler Online Platformu” ile vatandaşlar, belediyelere seslerini duyurabilecek. Vatandaşların fikirlerini sunduğu ve ilgili kanallara ilettiği bir yer olması hedeflenen platform, belediyelere de vatandaşlarla buluşup, istek ve beklentilerini takip ederek onlara en iyi kalitede hizmet sağlama imkânı sunacak. Her il için ayrı sayfası olan sehirsizin.com platformu ile tüm belediyeler kendi şehirleri için fikirleri görebilecek, il bazında Akıllı Şehir Yol haritaları hazırlanacak. 
Herkesin erişimine açık ve kullanımı da ücretsiz olan “Akıllı Şehirler Online Platformu”nu ziyaret eden bir kullanıcı, şehir seçimi yaptıktan sonra içerikleri inceleyip anketlere katılabiliyor. Platforma üye olan kullanıcı, sunulan fikirleri beğenip beğenmeme, yorum yapma, sorun ya da fikir yazma gibi fonksiyonlardan yararlanabiliyor. Kullanıcının paylaştığı sorun, çözüm önerisi ve fikirler incelendikten sonra önce uzmanlara, ardından ilgili kurumlara iletilirken, başarılı fikir sahipleri ödüllendiriliyor.