e-toplum Kamu 23 MAYIS 2016 / 08:09

Akıllı Şehirler Dönüşüm Hareketi Ankara’dan başlatılıyor

Kamu Teknoloji Platformu tarafından 4-5 Mayıs tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansında Ankara’nın Türkiye için pilot akıllı şehir seçildiği açıklandı.
 
‘Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda teknolojiyle entegre, çevre dostu, sürdürebilir akıllı şehir uygulamaları, geleceğin ulaşım, enerji, güvenlik modelleri ve şehirler için yaşam kalitesini yükseltecek en iyi fikirlerin nasıl hayata geçirilebileceği tartışıldı. Kamu Teknoloji Platformu tarafından düzenlenen konferansta geleceğin akıllı şehirlerinin nasıl olması gerektiği masaya yatırıldı ve Ankara’nın Türkiye için pilot akıllı şehir seçildiği açıklandı. Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl açılış konuşmasında, ‘Akıllı Şehirler Dönüşüm Hareketi’ni Ankara’dan başlattıklarını ilan ederek bu konuda attıkları somut adımları şöyle açıkladı: “Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ‘Akıllı Şehirler Pilot Projesi’ni başlatıyoruz. Enerji, ulaşım ve güvenlik başlıklarında kamu-STK-özel sektör ortak yatırımıyla projeleri hayata geçireceğiz. IBM, Intel ve Google’ın desteğiyle Ankara’yı akıllı bir şehre dönüştüreceğiz. Bu projenin Türkiye için rol model olacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra Akıllı Şehirler Dönüşüm Portalı kuruyoruz. Bu portal sayesinde akıllı şehirlerle ilgili ihtiyaç duyulan her türlü veriye belediyeler ulaşabilecek.” Akçıl, Kalkınma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile akıllı şehirler konusunda ortak adımlar üzerinde çalıştıklarını da kaydederek dünyada bu konuda önemli bir otorite olan ‘Smart City Council’ ile küresel bir iş birliği hazırlığında olduklarının altını çizdi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir Türkiye’nin dünya kentleriyle de rekabet etmesinde akıllı şehir yatırımlarının son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, akıllı şehirler konusunda kamu ve özel sektörün birlikte yeni adımlar atması gerektiğini vurgulayarak “sağlıklı bir şehir hayatını akıllı şehirler kavramı içinde almamız şart” dedi. Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, kentleşme ve teknoloji anlamında akıllı şehir yaklaşımını kalkınma aracı olarak gördüklerini söyleyip vatandaşlara sunulan hizmetlerde sağlanacak iyileşmenin hem yerel ekonomiyi güçlendireceğini hem de küresel alanda kentsel rekabet üstünlüğünü sağlayacağını kaydetti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Özgür Güven ise Ankara Akıllı Şehir Pilot Projesi hakkında bilgi verdi.

Proline’dan ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ kriterlerine uygun yerli yazılım
Proline, ‘Akıllı Güvenlik Yönetim Sistemi’ (iSIM – Intelligent Security Information Management) yazılımının lansmanını Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda gerçekleştirdi. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve mevcut sistemlerle entegre olabilme kabiliyetine sahip yerli yazılım ile şehirler, ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ kriterlerine uygun güvenlik seviyesine yükselirken tek bir noktadan merkezi yönetim de sağlanıyor. Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit ve Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında iSIM yazılımının özellikleri ve geleceğin şehirlerini nasıl şekillendireceği kamuoyu ile ilk kez paylaşıldı. iSIM ile farklı sistemlerin entegrasyonu, tek merkezden yönetim avantajıyla hızlı karar alabilme ve aksiyona geçebilme, bu sürecin bir sonucu olarak da artan toplum huzuru ve vatandaş memnuniyeti sağlanıyor. iSIM’in sahip olduğu coğrafi bilgi sistemi modülüyle trafik yönetimi harita üzerinde gerçek zamanlı olarak yapılabilirken, akıllı video analiz algoritmalarıyla operatörler tarafından takibi mümkün olmayan binlerce kameradan alınan görüntüler incelenerek herhangi bir alarm durumunda hızlı aksiyon alınabiliyor. Doğanyiğit, iSIM yazılımıyla bölgesel güç olma yolundaki hedeflerine yönelik dev bir adımın daha atıldığının altını çizerken Altay da,  “Türk mühendisleri tarafından yüzde 100 yerli üretimle geliştirilmiş iSIM’i Katar ve Pakistan ofislerimiz üzerinden Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Asya pazarlarına, Proline’ın ‘Güvenli ve Akıllı Şehirler’ çözümlerinin merkezinde sunmayı ve böylece ülke ekonomisine büyük bir değer katmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics