e-toplum Kamu 20 AĞUSTOS 2016 / 14:34

Anlamlı bilgi elde etmek için ‘Büyük Veri Denizi’ni okuyun!

SAP Çözüm Satış Yöneticisi Ogan Özdoğan, ‘Büyük Veri Denizi: Veri Yönetimi Hakkında Her Şey’ kitabını yayımladı. Sektördeki özgün ve Türkçe kaynak eksikliğini göz önünde bulundurarak büyük veri ve veri yönetimi alanlarında yazmaya karar verdiğini söyleyen Ogan Özdoğan yaşadığı süreci şöyle paylaştı: “Kavram olarak 2003 yılında ortaya atıldığından bu yana sürekli büyümeye ve kullanım alanı yaygınlaşmaya devam eden büyük veri kavramı (big data), bilişim sektöründe çalışan ve sektöre ilgi duyan herkesin ilgi alanına girmeye başardı. Tüm dünyada hacmini ve çeşitliliğini her geçen sene üstel olarak artırmaya devam eden veri, büyük veri kavramının doğmasına sebep oldu. Türkiye’de de merakla takip edilen ve kullanım alanını sürekli genişleten bu kavramla ilgili uzun süredir teknik çalışmalarım devam ediyordu. Bunun sonucu olarak Elma Yayınevi aracılığıyla ‘Büyük Veri Denizi: Veri Yönetimi Hakkında Her Şey’ isimli kitabımı yayımladım. Kitabımı bütün kitabevlerinde ve çevrimiçi olarak internet sitelerinde bulabilirsiniz. Bu kitabı yazmamdaki en büyük motivasyonum bilişim sektöründeki paylaşım ve bilgi üretimi algısını artırabilmekti.”
 
Büyük veri gözlerimizin gördüğü her yerdedir
Büyük veri kavramını irdeleyen Özdoğan, “İnsanoğlu eski çağlarda elindeki bilgiyi duvarlara resimler yaparak, yazıtlara kendi alfabelerince yazıp çizerek muhafaza etmeye çalıştı. Analog dönem matbaanın bulunmasıyla hız kazandı. Sonra hayatımıza 0’lar ve 1’ler hükmetmeye başladı. İşte bu dijital dönem, bizi büyük veriye kadar taşıdı. Bugün her birimiz pek çok farklı uyarandan yönetemeyeceğimiz, takip etmeye ömrümüzün yetmeyeceği kadar veri alıyoruz ve kendimiz de bir o kadar veri üretiyoruz. Peki, nedir bu herkesin dilinde dolaşan büyük veri kavramı?” sorusunu gündeme getirerek şu yanıtı verdi: “Büyük veri gözlerimizin gördüğü her yerdedir. Ürettiğimiz veriler nehir, aktığı deniz ise büyük veridir. Bindiğimiz uçakta, uğradığımız bankada, kullandığımız arabada, genlerimizin araştırılmasında ve hastalıkların tedavisinde, kısaca attığımız her adımda ve atan her nabızda bulunmakta. Ömrümüzden geçen her saniye veri üretilmekte. Bu kadar yoğun veriye nasıl hükmedebilir ve kendimiz için anlamlı bilgileri nasıl elde edebiliriz? Hayatımıza böylesine etki eden büyük veri kavramını öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman bu kitap tam size göre! Yaşamımızın her noktasında ürettiğimiz büyük verinin nasıl analiz edildiğini ve yönetildiğini, örnekleri ve yarınki rolüyle birlikte bulacaksınız. Geleceğin en önemli mesleklerinden veri uzmanlığı nedir ve veri uzmanı kimdir sorularına da yanıt alacaksınız.”
 
YORUMLAR
Mustafa Sağsan 01 EKİM 2016 / 12:21 0 0
Biraz bilgi hiyerarşisine bakmakta fayda var. Fiziksel süreç, veri, enformasyon, bilgi ve akıl. Öznel ve nesnel boyutlar ile epistemolojik ve ontolojik yaklaşımları dikkate alarak okumak önemlidir.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics