e-toplum Kamu 02 NİSAN 2017 / 16:40

Antalya’da bilişim adına bir ilk oldu

Bilişim Zirvesi, BTvizyon toplantıları ile 2017’de ilk Antalya buluşmasını da gerçekleştirdi. Antalya’nın BT şirketlerini, STK’larını ve her ölçekten işletmeyi buluşturan BTvizyon Antalya, TBD Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Akyelli ve Başkan Yardımcısı Ersen Gençaslan’ın önemli desteğiyle hayata geçirildi.
Antalya’da bir ilk olan BTvizyon toplantısında yapay zeka, coğrafi bilgi sistemleri, yeni BT trendleri, bulut teknolojileri, dijitalleşme çözümleri ile, iş verimliliği ve kurumsal yazılımlar konusunda uzmanlar bilgilerini paylaştı. BTvizyon Antalya toplantısının açılış konuşmasını Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun yaptı. Tam 16 yıldır çok sayıda önemli ili titizlikle seçerek BTvizyon etkinliklerini hayata geçirdiklerine işaret eden Neslihan Aksun, bu yıl teknoloji kapasitesi yüksek Antalya’yı da BTvizyon illerine dahil etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bilişim sektörünün büyümesine yaklaşık 25 yıldır hizmet veren bir şirketler grubunun parçası olan Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi’nin, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ‘bilişim’ ekseninde en önemli etkinliklerine imza attığını, bu konuda BT sektörü, kurumsal dünya ve kamu arasında güçlü bir köprü olma hedefini sürdürdüğünü vurgulayan Neslihan Aksun, eklemeden geçmedi: “Kesintisiz gelişimi ile öne çıkan bilişim ve teknolojide, kurumsal yetkinliklerin tek dönemlik değil, her zaman doğru yatırımlarla geliştirilmesinin gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz.”
Aksun, açılış konuşmasında Türkiye’nin bilişim sektörüne 18 yıldır ayna tutan Bilişim 500 araştırması ile ilgili bilgileri de ilk kez katılımcılarla paylaştı. Bu yıl araştırma başvuruları dijital ortamda da kabul edilirken, yenilikleri ile her yıl kendini daha geliştiren Bilişim 500’de bu yıl da yenilikler göze çarpacak. Yeni alt kategorilerle zenginleşen yapısı, birçok farklı firmanın sıralamaya girmesini, farklı ödüller oluşmasını sağlıyor. “Anadolu firmaları için yeni alt kategori bu yıl bir ilk olacak” bilgisini veren Neslihan Aksun, ayrıca 3 yaşından küçük genç firmalar için de bazı sürprizler olduğu bilgisini verdi ve detayların yakında Bilişim 500 web sitesinde ve duyurularda yerini alacağını hatırlattı. Bilişim 500 araştırmasını her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştiren BTHABER Şirketler Grubu üye firması M2S Araştırma Pazarlama’nın araştırma öncesindeki sektör tahminlerini de ilk defa Antalya’da paylaşan Aksun, şu bilgileri verdi: 
 
Donanımda büyüme devam edecek
“M2S, Türkiye bilişim pazarının 2016 yılında yüzde 18 büyüyerek 96 milyar TL büyüklüğü aştığını tahmin ediyor. M2S’e göre; 2015 yılına göre en yüksek büyüme ise donanım ve yazılım kategorisinde gerçekleşti. Yazılım sektörünün toplam bilgi teknolojilerindeki payı ise yüzde 35 seviyesine ulaştı. 2017 yılında da büyüme trendinin devam etmesini bekleyen M2S, 2017 yılında buluta bağlı servislerin Türkiye pazarında yaygınlaşacağını öngörüyor. Veri merkezlerinin sayısı artarken, güvenlik, felaket yönetimi ve veri yedekleme ise öncelikli konular. KOBİ’lerin 2017 yılında yapacakları yatırımlarda öncelikleri ise donanım. Bu nedenle donanım pazarı da 2017 yılında büyümeye devam edecek.”
1995 yılından bu yana aralıksız olarak her hafta yayınlanan BThaber gazetesinin sektördeki önemine de işaret eden Neslihan Aksun, üreticiden, distribütörden, proje gerçekleştiren entegratörlerden, basın kuruluşlarından ve elbette devletten destek beklentilerine vurgu yaparak, “Bu ve benzeri etkinlikler ile, BThaber ve diğer basın kuruluşları ile herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi.
 
Bilişim Zirvesi, Kasım için geri sayımda
2016 yılında gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi’nin ana konusu olan Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm gelişmeye ve yayılmaya devam ediyor. “2017, ‘bilişim yılı’ olacak” diyen Neslihan Aksun, 17’inci kez bilişim sektörünü, kamuyu, STK’ları ve şirketleri bir araya getirecek Bilişim Zirvesi’nin 2017 Kasım’ında “Yıkıcı ve Yenilikçi Dijital Ekonomi” ana başlığında ‘REkonomi Başlıyor’ mottosu ile gerçekleştirileceği müjdesini de katılımcılarla paylaştı. 
 
Bilişimde öncelikler net
Aksun'un ardından sunumunu yapmak üzere Teknodev Kurucu Ortağı ve EFT Yazılım Hizmetleri Proje Yöneticisi Sıtkı Emre Solak söz aldı. Sunumun ana başlıkları ise yapay zeka ve öğrenebilen bilgisayarlar, sanal/artırılmış gerçeklik ve chat bot'ları oldu. Öğrenebilen bilgisayarlara 2015 yılındaki yatırım miktarının 55 milyar dolar olduğu bilgisini veren Sıtkı Emre Solak, veri güvenliği ve kişisel güvenlik, sağlık ve görüntü işleme, kişisel pazarlama, arama ve dil işleme gibi birçok başlıkta bu uygulamaların gelişim sergilediğini dile getirdi. Sanal/Arttırılmış Gerçeklik başlığındaki gelişimi de sunumunda paylaşan Solak, chat botlar ile de insanlara daha güçlü bir etkileşim sunmanın mümkün olduğuna işaret etti.
 
Yeri yolu bulmak hiç de zor değil
Netcad Kurumsal Temsilcisi Dr. Emin Bank da coğrafi bilgi sistemlerinin önemini katılımcılarla paylaştığı sunumunda, Netcad çözümlerinin üstlendiği rol hakkında da bilgiler verdi. Coğrafi bilgi sistemi kavramını tanımlayan Dr. Emin Bank, coğrafi verilerin toplanması kadar bunların yönetiminin de büyük önem taşıdığınıa işaret etti. Coğrafi verilerin işlenmesi sürecinde verilerin analizinin, sorgulanmasının, raporlanmabının ve tematik hatırlatmaların gerekliliğine dikkat çeken Bank, "Türkiye’de 81 ilde, kamu merkez ve taşra teşkilatında 8 bin 772 Netcad lisansı kullanımda" bilgisini verdi ve detayları şu sözlerle paylaştı:
"80 ilde belediyelerde 9 bin 717 Netcad lisansı kullanımda. 79 ilde de 9 bine yakın özel sektör Netcad kullanıcısı var. 59 ilde ise 84 üniversitede 464 bölümde toplam 5 bin Netcad lisansı kullanılmakta."
 
Bulut, maliyet avantajı demek
'IT'de Yeni Trendler ve Bulut Hizmetleri' başlıklı sunumu ile NetApp Türkiye Sistem Mühendisi Kemal Abanozoğlu, NetApp çözümlerini tanıtırken, bulut bilişimin sağladığı kurumsal faydalara da dikkat çekti. Abanozoğlu’nun ardından sözü alan Dia Genel Koordinatörü Süha Onay, ‘Bulutta Ticari Yazılım’ sunumu ile katılmcılara şu bilgileri verdi:
“İş süreçlerinde karmaşanın azalmasında bulut bilişim önemli bir yere sahip. Kurumsal yazılımlar; beraberinde parasal, fonksiyonel ve fiziksel riskler taşıyor. DİA ise bulut çözümü ile tüm bu sorunların üstesinden geliyor. Kurulumu, öğrenmesi ve kullanımı kolay olan DİA yapısı, olası sorunlara da kolay çözüm sağlıyor. DİA Çözüm Kütüphanesi ise birçok başlıkta kurumların ihtiyaçlarını karşılıyor. İK yönetimi, muhasebe süreçleri, finans başlıkları, ayrıca demirbaş başlığında sabit kıymetlerin yönetimi, birçok başlıkta mobil sistemler, B2B ve B2C olarak e-ticaret, bir taratan da e-Devlet uygulamalarına tam uyum, bunların üstüne raporlama DİA bulut yapısında yerini alıyor. Sonuçta bulut bilişim daha güvenli ve daha az maliyetli olduğu gibi daha da kullanışlı. Bu değişime ilk adımı DİA ile atmak da fark yaratıyor. Halen 2 binden fazla şirket ve 10 binden fazla kullanıcı, binin üstünde mobil kullanıcı ile hizmet sunuyouz."
 
Dijitalleşmede işbirliği
Bu sunum sonrası verilen letişim arasının ardından sözü Bimsa e-Çözümler Direktörü Coşkun Gündoğdu aldı. 'Dijitalleşmede Etkin Ortaklık' başlığındaki sunumu ile Gündoğdu, diital yolculuk ve yeni dünya hakkında bilileri ve beklentileri paylaştı. 2017 yılı için stratejik teknoloji trendlerini AR,bulut bilişim, IoT, gelişen güvenlik yapıları, iş süreçlerinde robot kullanımının artması olrak sıralayan Gündoğdu, dijitalleşmede BimSA'nn önemli bir rehber olduğunu da vurguladı. Günün sonunda ise Atılgan Tekstil Mali İşler Müdürü Zeynep Atılgan ve Atılgan Tekstil Bilgi İşlem/Muhasebe Müdürü Bilal Kola, Mikro Yazılım çözünmleri ile elde ettikleri faydaları katılımcılarla paylaştı.
BTvizyon Antalya buluşmasının sonunda çekilişler yapıldı ve şanslı katılımcılar iş verimini yükseltecek hediyelerle buluştu. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics