e-toplum Kamu 26 EKİM 2015 / 10:07

Avrasya’nın teknoloji üssü teknoparklar

3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla 7 Ekim tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Bakan Işık,  ‘3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde, Sanayi Devrimi ile başlayan ülkelerarası rekabetin yeni bir anlayışla sürdüğünü ifade ederek Türkiye'de yenilikçi, kurumsallaşma ve markalaşmaya dayalı, yüksek katma değerli endüstri iklimi oluşturmayı amaçladıklarının altını çizdi. Işık, “Türkiye, orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerle Avrasya'nın üretim üssü olmayı hedefliyor. Artık pazar odaklı ve ticari pazarı olan alanlara daha fazla yoğunlaşmalıyız" dedi.
 
61 teknopark bulunuyor
Bugün 46'sı faal olmak üzere 61 teknoparkın bulunduğunu kaydeden Bakan Işık, “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nde faaliyet gösteren 3 bin 325 firma, 33 bin 380 nitelikli personel istihdamı sağlıyor ve 2 milyar doların üzerinde ihracatla ekonomimize katkı sunuyor. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'ne 2003-2015 yılları arasında 4 milyar 91 milyon 236 bin lira vergi muafiyeti sağladık. 41 farklı şehrimizde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri bulunuyor. Bir başka deyişle, her iki şehrimizden birinde teknopark kurulmuş durumda. Bu rakamı, yüksek teknolojili üretim arzusunun tabana yayıldığını, ülkemizin tamamını kapsadığını göstermesi açısından çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu. Performans Endeksi sonuçları hakkında bilgi veren Işık, şu açıklamayı yaptı: “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nin her yıl ekonomik büyüklükleri, teknolojik tabanlı yeni firma oluşumuna ve istihdama katkıları, üniversite-sanayi iş birliğine destekleri, fikri mülkiyet hakları ve ihracatları gibi değişkenler yönünden inceleyerek, performansları ölçülüyor. 10 yaş ve üzeri Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'ne verilen 'Olgun Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödülleri' kategorisinde ODTÜ Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi birinci, İTÜ Arı Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi ikinci, Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi üçüncü oldu. 5-9 yaş ve arası Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'ne verilen 'Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödülleri'nde Erciyes Üniversitesi TGB birinci, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi ikinci, Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi üçüncü sırada yer aldı. 4 yaş ve altındaki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'ne verilen 'Erken Aşama Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödülleri'nde Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi birinci, Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi ikinci, Dicle Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi üçüncü oldu."
 
ETİKETLER : 1043

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics