e-toplum Kamu 23 TEMMUZ 2016 / 10:25

Avrupa, siber saldırılara Kamu-Özel Ortaklık Girişimi ile müdahale edecek

Avrupa Komisyonu, Türkiye’den STM’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Siber Güvenlik Organizasyonu /ECSO ile birlikte kurulacak Kamu-Özel Ortaklık Girişimi anlaşmasını Strazburg’da imzaladı.  
ECSO ile Avrupa Komisyonu’nun ortak kuracağı; Kamu – Özel Ortaklık Girişimi, Avrupa'nın siber saldırılara karşı daha iyi önlemler almasını ve müdahale etmesini sağlamayı amaçlıyor. Girişim; gerek ülke gerekse özel şirketler bazında siber saldırılara karşı ortak strateji oluşturup, yeni araştırma ve inovasyon çalışmalarını destekleyerek önlerinin açılmasını hedefliyor.
 
Avrupa Komisyonu, 1,8 milyar Euro yatırım yapacak
STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, ECSO'nun ve dolayısıyla Avrupa Komisyonu ortaklığıyla kurulacak bu yeni Kamu-Özel Ortaklık Girişimi’nin kuruluşunda yer almalarının çok önemli bir adım olduğuna dikkat çekti. Yılmaz, "Türkiye'de siber güvenlik konusunda bugüne kadar birçok önemli projeye imza attık. Siber saldırılara karşı Siber Füzyon Merkezi'ni kurduk. Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeleri ECSO çatısı altında Avrupa Komisyonu ile yapacağımız Kamu-Özel Ortaklık Girişimi ile birlik üye ülkeleri ve özel sektörle de paylaşmış olacağız. Girişimin hedefi; başta enerji, sağlık, ulaşım ve finans sektörlerinde yaşanabilecek her türlü siber saldırıya karşı yüksek teknoloji çözümlerinin geliştirilmesini sağlamak. Avrupa Komisyonu ilk etapta Ar-Ge projeleri için Horizon 2020 programı altında 450 milyon Euro yatırım yapacak” şeklinde konuştu. Aralarında STM’nin de olduğu ECSO'da temsil edilen siber güvenlik konusundaki bütün oyuncuların katkılarıyla birlikte bu yatırım miktarının en az üçe katlanması ve 2020 yılına kadar 1,8 milyar Euro'ya ulaşması bekleniyor.
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN