e-toplum Kamu 18 KASIM 2017 / 11:47

BEDAŞ’a bakanlıktan ‘Ar-Ge Merkezi’ onayı

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), araştırma ve geliştirme alanına yaptığı yatırımların meyvesini alıyor. İstanbul Taksim’de 18 kişilik personeli ile yürüttüğü 17 Ar-Ge projesinden 7’sini hayata geçiren BEDAŞ’ın Ar-Ge Merkezi olma başvurusuna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onay geldi. BEDAŞ’ın Ar-Ge Merkezi, böylece sektöründe 2’nci, Türkiye’nin ise 679’uncu merkezi oldu.
2013 yılındaki özelleştirme sürecinin ardından 2014’te bünyesinde Ar-Ge birimi oluşturan ve ilk adımı Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Teknopark’ta atan BEDAŞ, Haziran 2017’de bu birimi İstanbul Taksim’deki binasına taşıdı. 7’si tamamlanmış toplam 17 Ar-Ge projesi olan BEDAŞ, Temmuz 2017’de de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Ar-Ge Merkezi olma başvurusunda bulundu. Bakanlık tarafından 1 Kasım 2017 tarihi itibarıyla başvuruya olumlu yanıt verildi. BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, şu bilgileri paylaştı:
“Elektrik dağıtım sektörü giderek teknoloji sektörüne, bizler de teknoloji şirketlerine dönüşüyor, akıllı şehirlere giden yolda, akıllı şebeke altyapılarını oluşturuyoruz. Bu nedenle Ar-Ge’nin öneminin, bu alanda yapılan çalışmalarının çok değerli olduğunun farkındayız. Sanayi Bakanlığı’nın başvurumuzu kabul etmesi ile bu yolda adımları hızlandıracağız. BEDAŞ Ar-Ge Merkezi, öncelikle şebekede karşılaşılan sorunları minimize edecek, enerji arzını, kalite ve verimini yükseltecek projelere imza atacak. Bunun yanı sıra akıllı şebeke uygulamaları başta olmak üzere Avrupa ve diğer dünya ülkelerindeki gelişmeleri ve sektörü yakından takip ederek, gelecekte karşılaşılması öngörülen zorluklara hazırlanılması için EPDK, TÜBİTAK ve Horizon 2020 proje desteklerini alarak yeni projeler geliştirmekteyiz. Tamamlanan ve devam eden toplam 17 Ar-Ge projemizin değeri 30 milyon TL’yi buluyor. Ar-Ge Merkezi onayından sonra proje sayısı ve buraya ayırdığımız kaynak da artacak.”
 
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics