e-toplum Kamu 11 HAZİRAN 2017 / 17:05

Bilişim 500, büyüme rekorunu da gösteriyor

Türkiye bilişim sektörünün gelişimini ortaya koyan ve potansiyellerin de açığa çıkarılması adına en önemli veri kaynağı kabul edilen “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması” için başvuru süreci tamamlandı ve dikkat çekici veriler şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’de bilişim sektörünün durumunu ve gelişimini anlamak adına önemli veriler ortaya koyan Bilişim 500 araştırması, şirketlerin kendi performanslarını, potansiyellerini ve rekabetteki konumlarını görmelerine de yardımcı oluyor. 
BThaber A.Ş. tarafından, M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. ve Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi işbirliği ile düzenlenen araştırmanın sonuçları 12 Temmuz Çarşamba günü, İstanbul CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenecek törenle açıklanacak. Bu yılki araştırma kapsamında binden fazla firma veri paylaştı.
 
Yüzde 100 üzerinde büyüyenler var
Bilişim 500 araştırması için sunulan veriler, bazı önemli gelişmeleri de ortaya koyuyor. Son başvuru tarihine kadar gelen verilere göre, bilgi veren şirketlerin yüzde 70’inin gelirleri bir önceki yıla kıyasla artmış durumda. Buna karşılık, başvuran şirketlerin yüzde 27’sinin gelirlerinde ise geçen yıla göre azalma söz konusu. Gelirleri artan şirketlerin ortalama büyümesi ise dikkat çekici seviyede. Yüzde 36 olarak tespit edilen ortalama büyüme; Türkiye bilişim sektörünün, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen canlanma gösterdiğinin de işareti. Araştırmaya katılan 17 şirketin yüzde 100’ün üzerinde büyümüş olması, araştırmada ortaya çıkan en önemli erken verilerden biri. Bu 17 şirketin cirolarının toplamı 600 milyon TL olarak gerçekleşti.
Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 34’ü ise Türkiye bilişim pazarının büyüme öngörüsü olarak Bilişim 500 tarafından ortaya konan yüzde 18 sınırını geçmiş durumda. Bu yılki Bilişim 500 araştırmasında dikkat çeken bir başka veri ise 100’e yakın yeni başvurunun bu yıl sıralamaya girmesi. 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN