e-toplum Kamu 13 ARALIK 2015 / 15:15

Bilişimli yaşam insana yatırımla mümkün

TBD 32. Ulusal Bilişim Kurultayı (Bilişim 2015) ile 2. Ankara Bilişim Fuarı (CITEX 2015) 3-5 Aralık tarihinde Ankara’da düzenlendi. Türkiye bilişim sektörünün geleceğini ilgilendiren birbirinden önemli konuların, alanındaki uzmanların katkılarıyla ele alındığı, Türkiye’nin bilişim geleceğinin rotasının şekillendirilmeye çalışıldığı, 200’ü aşkın konuşmacının katıldığı etkinlik 10 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. TBD Kurultay Etkinlik Yürütme Kurulu Başkanı Ersin Taşçı açılış konuşmasında ana tema; yaşam ve bilişim olduğu için kurultayda yaşamın değişik kesitlerinden panellerin yer aldığını ifade etti. TBD Yönetim Kurulu Başkanı İ. İlker Tabak, bilişim sektöründe sürdürülebilir yatırımın oluşturulması gerektiğinin altını çizerek akıllı cihazlara hükmedecek akıllı insanlara da ihtiyacımız olduğuna dikkat çekti. Tabak, 4,5G’nin 2016’da ülkemizin orta gelir tuzağına düşmesini engelleyeceğini söyleyerek atılması gereken adımlarla ilgili şunları kaydetti:
“Yerli yazılım endüstrisi, kalkınma için kritik alan ilan edilmeli. Yazılım ihracatçısı teşvik ve desteklerden en yüksek düzeyde yararlandırılmalı. Kamu ihale mevzuatında bilişim alanına özel iyileştirmeler yapılması kaçınılmaz. Türkiye’de uygulanan vergilendirme rejimi nedeniyle uluslararası pazarda rekabet gücünü yitiren mobil uygulama sektörü, içinde bulunduğu bu haksız rekabet ortamından kurtarılmalı. İnsana yatırım yapılmalı. ‘Siber Güvenilir Kullanıcı’ kavramının toplumda yerleşmesi sağlanmalı. İlkokuldan başlayarak herkesin bilgisayar programlama öğrenmesi için gerekli adımlar atılmalı. Kalkınma yolundaki engelleri bilişimle tek tek kaldırmak için buradayız.”
Türk Telekom Grup Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Demir, yaşam döngüsünün katalizörünün bilişim olduğunun altını çizerek önümüzdeki süreçte veriyi kim iyi işleyebilirse onun önde gideceğini kaydetti ve “Bulutun katalizör olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz” dedi. Türksat Genel Müdürü Ensar Gül de 2008’de başlatılan e-Devlet Kapısı’nda Ekim 2015 itibarıyla 25 milyon 234 bin 554 kullanıcının, 206 kuruma ait bin 359 hizmeti aldığını aktardı. Türkiye’nin e-dönüşümüne katkıda bulunduklarını söyleyen Gül, ‘Algılayıcı, iletişim ve bulut teknolojileri olmak üzere, bu üç konuda yatırım yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Yeni nesil mobil haberleşme sistemleri, ekonominin bütününe yansıyacak
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, yeni nesil mobil haberleşme sistemlerinin, 1 Nisan itibarıyla hizmete başlayacağını hatırlatarak bunun zaman içerisinde ulusal ekonomimizin bütününe yansıyacağına vurgu yaptı. Sayan, Cenevre’de yapılan Dünya Radyokomünikasyon Konferansı’nda 5G’ye tahsis edilecek aday frekansların belirlendiğini aktararak “Bunlar 2019’da yapılacak Dünya Radyokomünikasyon Konferansı’nda netleşecek” dedi. UDHB ile daha pratik bir şekilde siber güvenlik tatbikatları gerçekleştireceklerini de söyleyen Sayan, “Tatbikatın planları yapılıyor, duyuruları da paylaşacağız” bilgisini verdi.
Açılışın çağrılı konuşmacısı olan Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, bilgi, bilişim, iletişim ve bilgi işleme araçlarının tarihsel gelişimi, bilginin paylaşılmasındaki önemli kilometre taşlarını anlattığı konuşmasında, özel yaşam kavramının tam anlamıyla ayaklar altına alındığını belirtti. Konuşmaların ardından BTK Eski Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve TÜBİSAD eski başkanlarından Turgut Gürsoy’a ‘TBD-TÜBİSAD Yaşam Boyu Hizmet Ödülü’ verildi.
 
Regülasyon 2.0’dan çevreci bilişime, sağlıkta fütüristik yaklaşımlardan dijital oyunlara
3 gün süren etkinlik; değerli konuşmacılara, panellere, açık oturumlara ve fuar alanında ise özel sektör firmalarıyla kamu kurumlarına ev sahipliği yaptı. TBD 32. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda; Regülasyon 2.0, ‘Teknoloji Üreten Türkiye için İklimi Nasıl Değiştirmeliyiz?’, ‘Türkiye Yazılım Sektörü Stratejisi Eylem Planı ve Yerli Yazılım Endüstrisinin Geleceği’, ‘Ulaşım ve Kent Yaşamında Akıllı Sistemlerin Geleceği’, ‘Bilişim Toplumunda Yaşamak için e-Dönüşümün Neresindeyiz?’, ‘Medya Bakış Açısıyla Yeni Teknolojilerin Yaşama Etkisi’, ‘IoT – Bireysel ve Toplumsal Yaşam Paradigmasında Değişim: Nesnelerin İnterneti, Giyilebilir Teknolojiler ve 3D Yazıcıların Geleceği’, ‘Engellilerin Yaşam Kalitesinin Artırılmasında Bilişim Teknolojileri’, ‘Sosyal Medya ve Yaşam’, ‘Bilgi Toplumu Olma Yolunda Türkiye için bir Sivil İnisiyatif: Dijital Türkiye Platformu ve Avrupa Sayısal Gündemi’, ‘Sağlıkta Fütüristik ve Yenilikçi Yaklaşımlar: Bilişimle Sağlıklı Yaşam’, ‘Sağlıkta Küresel Yaklaşımlar’, ‘Çevreci Bilişim: Yaşanabilir bir Dünya için Bilişimde Çevreci Yaklaşımlar’, ‘TBD Sayısal Gündem Türkiye: Türkiye’nin Bilgi Toplumuna Dönüşüm Aksiyonu ve Kamu Strateji Belgelerinin Analizi’, ‘KOBİ, Teknoloji, Rekabet Edilebilirlik’, ‘Kadın, Çocuk ve Aile Yaşamında Bilişim’, ‘Ankara Şube Sektör Buluşmaları: Tedarik Yöntemleri, Verimlilik, Özlük hakları ve KAMU BİB’, ‘Siber Güvenli Yaşam: Siber Güvenliğin Teknik ve Hukuki Boyutunda Son Gelişmeler’, ‘Gençlerin Girişimcilik Yol Haritası ve Başarı Öyküleri’, ‘Kamu ve KOBİ’lerde Bulut Bilişim’, ‘Dijital Oyunlar ile Dünya Yeniden Şekilleniyor’ konu başlıkları, panel ve oturumlarda masaya yatırıldı.
Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in yönetimindeki ‘Çocuklar İçin Bilişim Atölye Çalışması’ büyük ilgi görürken ‘STK’lar ve Siyasi Partiler Buluşması’ da düzenlendi. Kurultayda, ‘Bildiri Sunumları’ da gerçekleştirildi. Ödül ve plaket törenlerinin yapıldığı kapanış kokteylinde; Bilim Kurgu Öykü Yarışması Ödülleri de verildi.
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics