e-toplum Kamu 24 ARALIK 2016 / 11:40

Bölgenin ilk inovasyon merkezi İstanbul’da

Samsung’un MENA bölgesindeki ilk inovasyon merkezi İstanbul’da açıldı.  Merkezde, Samsung ve iş ortaklarının farklı sektörlerin ihtiyaçlarına göre geliştirdiği yenilikçi ürün ve çözümler tanıtılacak.
Samsung’un dünya çapında gerçekleştirdiği inovatif çözümlere en hızlı adapte olan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini dile getiren Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim “Uzun yıllardır en gelişmiş teknolojilere öncülük eden bir dünya lideri olarak, ihtiyaçları ve beklentileri anlayıp insanların hayat kalitesini artıracak yenilikçi teknolojilerimizi onlarla buluşturuyoruz. MENA bölgesindeki ilk Samsung İnovasyon Merkezi’nin Türkiye’de açmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.
Açılış törenine katılan Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut da, Türkiye’nin bölgenin merkezi olarak önemli yatırımlara evsahipliği yaptığını belirterek, Türkiye’de yatırımı olmayan dünya çapındaki şirketlere de yatırım için çağrı yaptıklarını ve gerekli destekleri sunduklarını söyledi.
Teknolojinin artık sadece dikey bir sektör olarak değil, tüm endüstrileri yatayda kesen bir konsepte dönüştüğünü belirten Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcı Tansu Yeğen ise “Dünya hızla dijitalleşirken, kurumlar teknolojiyi, işlerini hızlandıran bir araç olarak kullanmanın çok ötesinde görüyor. Dijitalin sunduğu rekabet avantajını elde tutmak için, inovasyon ve teknolojiyi kurumsal DNA’larının yapı taşına dönüştürme çabasında olan kurumlar, müşterilerin yeni deneyimler sunma talebini karşılamaya çalışıyor. Zorlu küresel ekonomik şartlarda sürdürülebilir büyümeyi yakalayabilmek için ülkemizde de bu inovasyon ve teknoloji vizyonunun yaygınlaştırılması büyük önem taşıyor. Bu vizyonun kurumlar tarafında sahiplenilmesine destek olmak adına, ‘Samsung İnovasyon Merkezi’mizi Türkiye’deki müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın hizmetine açtık. Yılda 14 milyar doları aşan Ar-Ge yatırımımızın sonuçlarını, ülkemizdeki şirketlere ilk elden ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Samsung İnovasyon Merkezi’nde finans, perakende, ulaştırma, turizm ve eğitim sektörleri başta olmak üzere, birçok endüstrideki kurumun ilgi duyacağı teknolojik çözümler yer alıyor. Merkez, Samsung teknoloji ortaklarının çözümlerini sunmanın yanı sıra sektör liderlerinin de katıldığı çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacak.
Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğuna doğrudan katkı sağlayacak merkez, bu hedefe ulaşılmasında yenilikçi teknolojik çözümleriyle destek olacak. Samsung İnovasyon Merkezi sayesinde Samsung müşterileri ve iş ortakları her an kurumsal ürün ve çözümlerini deneyimleme şansına sahip olabilecekler.
 
TBD ve Samsung’un gündemi IoT oldu
Samsung ve Türkiye Bilişim Derneği’nin (TBD) düzenlediği “Samsung IoT Day”, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinliğin evsahipliğini Samsung Türkiye Kamu Sektörü ve Dış İlişkiler Ülke Direktörü Dr. R. Erdem Erkul ve TBD Başkanı İlker Tabak üstlendi.
Samsung için IoT’nin fiziksel ve dijital dünyaların bir araya gelerek yaşam kalitesini artırmak anlamına geldiğini belirten Dr. R. Erdem Erkul, “IoT’nin gerçek potansiyelini ortaya koymak için merkeze insanı koyan yaklaşımlara ihtiyacımız var. IoT bireylerin yaşamını değiştiriyor. Gelecekte toplumun çok daha geniş bir kesimi IoT’nin faydalarına kavuşacak. Bu doğrultuda Samsung’un insan odaklı, açık ve işbirliği prensiplerinden oluşan IoT vizyonuna, kamunun yaklaşımı önemli” dedi. TBD Başkanı İlker Tabak da, “Enerji tasarrufu, verimlilik artışı gibi faydalarla tüm endüstrilerin IoT ile hızla dönüşmeye başladığını gözlemliyoruz. Türkiye’nin bu gelişen alanda geri kalmaması ve oluşacak ekonomik değerin parçası olması için gerekli düzenlemeleri yapması gerek. TBD olarak, tüm bu düzenlemeler için gerekli desteği vermeye hazırız” dedi.
Geçtiğimiz yıl elektronik haberleşme sektöründe toplam yatırım miktarının yüzde 204 artarak 17,3 milyar liraya ulaştığına değinen Dr. Ömer Faruk Sayan da, “Yatırım miktarındaki bu büyük artışın en önemli sebebi 4.5G yatırımları. Geniş bant internet abone sayısı Mart 2016 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artışla 51,6 milyona ulaştı. Mobil abone sayısı 73.8 milyona çıktı. Bu artışlar önümüzdeki süreçte daha da büyüyecek. 5G teknolojisinin hayatımıza girmesi ve IoT ile akıllı binalar, akıllı şehirler, akıllı ulaşım gibi alanlarda daha fazla nesne birbirine bağlı olacak” bilgisini verdi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics