e-toplum Kamu 02 KASIM 2015 / 11:48

BT standartları tartışıldı

TSE’nin düzenlediği 4. Bilişim Teknolojileri Standartları Konferansı, Ankara’da gerçekleştirildi.
 
Bilişim sektöründeki standartlar ve belgelendirme süreçleri, siber güvenlik, e-ticaret, bulut bilişim, veri merkezleri, bankacılık sektörü güvenliği, sızma testi ve adli bilişim uzmanlıkları gibi konuların ele alındığı 4. Bilişim Teknolojileri Standartları Konferansı’nın açılış konuşmasında; TSE Yazılım Test ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mariye Umay Akkaya, ulusal ve uluslararası standartlara göre akredite olarak test ve belgelendirme faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade etti. Türksat Genel Müdürü Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen, bilişim ve standardizasyonun son derece önemli bir eşleşme olduğuna dikkat çekerek standartlar sayesinde uluslararası alanda da mal ve hizmet alışverişinin sağlandığını kaydettti. Yeşilçimen, “Standartlar olgunluğumuzu artırmalıyız. Türksat olarak da her türlü desteği vermeye hazırız” dedi. TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, bu alandaki tüm faaliyetlerin birbirini tamamlayacak şekilde standartlaştırılması gerektiğinin önemini vurgulayarak “Siber alanda da ne tür savunma teknolojileri geliştirmeliyiz, bunları nasıl standarda dönüştürmeliyiz? Standartları, ürün – üretim alanında gerçekleştirenlerin yapması gerekiyor” şeklinde konuştu. UDHB Siber Güvenlik Daire Başkanı Emine Yazıcı Altıntaş, USOM ve SOME’lerin oluşturulduğunu hatırlatarak kurumsal SOME sayısının 370’e ulaştığını söyledi. Siber güvenlik konusunda uluslararası iş birliklerinin de bulunduğunu aktaran Altıntaş, 2015-2017 Ulusal Siber Güvenlik ve Eylem Planı’nın da oluşturulduğunu, plana üniversiteler, STK’lar ve özel sektörün de dahil edildiğini belirtti.
 
Siber güvenlikte uzman eksikliği bulunuyor
Etkinlikte konuşan ISACA Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin, siber güvenliğin artık sadece bilişimin konusu olmadığına, üst düzeyde ele alınması gerektiğine dikkat çekerek “Siber güvenlik alanında ciddi uzman eksikliği bulunuyor. Siber güvenlikte sadece teoride kalınırsa tehditler daha da büyür. ISACA olarak bu konuda da destek vereceğiz” dedi. Hafıza analizinden bahseden ADEO Genel Müdürü Halil Öztürkçi, “Sadece sabit disk analizi artık tek başına olayları çözümlemede yeterli değil” açıklamasını yaptı. 
Eş zamanlı üç oturumun gerçekleştirileceği konferansta aynı zamanda; Siber Güvenlik Uzmanı Eğitimleri, Senaryolarla Gerçek Zamanlı ‘Hacking’, Sosyal Medya, Botnet ve Zararlı Yazılımlar, Halka Açık Ağlarda Güvenlik Tehditleri, Adli Bilişim: Siber Dedektifliğe Giriş, Güvenli Yazılım Geliştirme Kriterleri-TSEK 322 konularında ücretsiz seminer verildi. Konferans kapsamında, TSE’den ‘Beyaz Şapkalı Hacker Belgesi’ almaya hak kazananlar için de belge töreni gerçekleştirildi.
 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics