e-toplum Kamu 19 EKİM 2015 / 14:00

BTvizyon Ankara’da bilişimin geleceği irdelendi

7 Ekim’de düzenlenen, kamu ve özel sektörde; işinde bilişimi kullanan tüm profesyonelleri buluşturan BTvizyon Ankara Toplantısı yoğun ilgiyle karşılandı.
 
Türkiye Bilişim Derneği’nin de desteklediği BTvizyon Ankara Toplantısı’nda; ‘Türkiye’de Bilişim’, ‘Siber Tehlikeler’, ‘Bulut Yazılımları ve İşletmeler’,  ‘Giyilebilir Teknolojiler’, ‘Siber Güvenlik ve SOME’ler’, ‘Büyük Veri Dertleri’, ‘e - Ticaret ve Gelecek’ ana başlıkları irdelendi. Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun yaptığı konuşmada; Türkiye’de kurumsal BT yetkinliğini artırmak adına, BTvizyon Toplantıları’nın önemli bir etkinlik zinciri olduğunu vurgulayarak “Bilişim sektörünün büyümesine tam 21 yıldır hizmet vermekte olan BThaber Şirketler Grubu’nun bir parçası olan Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ‘bilişim’ ekseninde en önemli etkinliklerine imza attı,  BT sektörü, kurumsal hayat ve kamu arasında güçlü bir köprü oldu, olmaya da devam ediyor” dedi. Aksun, “Bu etkinliğimiz; geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da tüm sektörleri ve BT sektörünün önde gelenlerini, işinde bilişimi kullanan yöneticileri ve yaşamında bilişimden kopamayanları bir araya getiriyor” ifadesini kullandı.
 
‘Bilişim Gemisi’nde aynı anda her yöne kürek çekerek bir limana varamayız
 
‘Türkiye’de Bilişim Nereye Gidiyor’ başlığında sunumunu gerçekleştiren TBD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Tabak, bu toplantıların sektöre ivme kazandırdığını söyleyerek “Bugün burada bulunmamızın en önemli nedenlerinden biri tarafsız bir basın kuruluşu olan BT Haber’in, tıpkı TBD gibi geleceğe olan bakışının ve vizyonunun kamu yararı içerdiğini görmüş olmamızdır. İçinde bulunduğumuz ‘Bilişim Gemisi’nde aynı anda her yöne kürek çekerek bir limana varamayacağımız çok nettir. Türkiye bilişimle bir yere varacaksa, önce bilişimde bir yere varmalıdır. Bilişim sektörünün yolu, Türkiye’nin de aydınlık yolu olacaktır” şeklinde konuştu.
Sektör kaynaklarının en verimli biçimde kullanılarak topluma yararlı çalışmaları sürdürmek üzere yeni bir proje hazırladıklarına da dikkat çeken Tabak, şunları ekledi: “Projemiz; sektörel etkinliklerin etkisinin tüm yurtta hissedilmesi temeline dayanmakta. Bu projemize ilişkin ayrıntıları 3-5 Aralık 2015 günlerinde gerçekleştireceğimiz TBD 32. Ulusal Bilişim Kurultayı kapsamındaki STK’lar Oturumu’nda paylaşacağız.”
 
Verinin sürekliliği sağlanmalı
2015 yılında 500 milyonun üzerinde zararlı virüsün olmasını beklediklerini söyleyen GDATA Türkiye Kanal Yöneticisi Asım Önder Kabataş, bireysel ve kurumsal ürünlerinin bulunduğuna dikkat çekerek ‘GDATA Türkiye’nin Yıldızları’ kanal programını başlattıkları bilgisini de verdi. Kabataş, “ ‘GDATA Internet Security For Android’ zararlı yazılımlara karşı cihazları korumaya alıyor. Tüm rehberi şifreleme şansına sahipsiniz” dedi. Arena Bilgisayar Microsoft Azure Satış Mühendisi Hakan Yılmaz, dünyadaki dönüşüm sürecinden bahsedip teknolojik altyapıların da bu dönüşüm sürecine geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, “Verinin sürekliliğini sağlamamız lazım. Modern bir işletmenin; sıfır kesintiye, dosyalara her yerden ve her zaman erişilmesine, modern çözümlere ihtiyacı bulunuyor. Bulut; Microsoft iş ortaklarına cazip yeni iş modelleri sunuyor. Öncelikleri belirlemek önemli” şeklinde konuştu. ‘Giyilebilir Teknolojilerde Özgürlük’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Quadro Türkiye Genel Müdürü Serkan Gezici, “Temel başlığımız; iletişimin farklı araçlarda kullanılması ve paylaşılabilmesi.  2015 yılında tahmini olarak 75 milyon adet ürün kullanılacak. 2017 yılında beklenen ciro 50 milyar dolar civarında. Teknolojiyi bir giysi olarak üzerimizde barındıracağız” açıklamasını yaptı. Gezici, ürün gruplarından örnekler verirken; işlevsel bir ürün olarak tanımladığı ‘Quadro Heat Monitor’ün bir ateş ölçer olduğunu, çocuğun vücut ısısı ölçümünü gerçek zamanlı olarak yaptığını, belirlenen limite göre de cep telefonundan alarm çaldığını kaydetti.
 
İstihbaratı proaktif şekilde yönetebilmek çok önemli
 
BTvizyon Ankara Toplantısı’nın ikinci bölümünde konuşan Symturk Genel Müdür Yardımcısı Murat Tora, siber güvenlik operasyon yönetimi ve SOME’ler hakkında detaylı bilgi paylaşımında bulunarak “Ne kadar yatırım yaparsanız yapın, ölçemediğinizi yönetemezsiniz. Doğru adımları doğru sırayla atmak gerekir” ifadesini kullandı ve ‘Operasyon Merkezi’ hedeflerini; sürekli kontrol, sürekli izleme, hızlı müdahale ve önemli deneyimlerden ders çıkarma olarak sıraladı. Tora, “BT altyapılarında 7/24 izleme sistemine sahip olmalısınız. Diğer güvenlik ürünlerinden bilgi alabilmek de çok önemli. İstihbaratı proaktif şekilde yönetebilmelisiniz” açıklamasını yaptı. Gelecekte e-Ticaret konusunu irdeleyen Pikare Yazılım Geliştirme Müdürü Kerem Çetin, 5 yıl içinde her 3 kişiden 2’sinin internet üzerinden alışveriş yapacağına dikkat çekerek e-ticaret için fikri destekleyecek iyi bir ekibe sahip olunması gerektiğine de vurgu yaptı. Çetin, “Türkiye, e-Ticaret konusunda bölge ülkelere rol model oluyor. e-Ticarette; içerik kalitesi, güncellik, farklılık ve performans büyük önem taşıyor. En önemli noktalardan biri de sosyal ağlar. Ödeme yöntemleri çeşitliliği de avantaj sağlıyor” şeklinde konuştu.
‘Büyük Dert, Büyük Veri’ diyen Nakivo Türkiye Satış Mühendisi Volkan Yağcı, 2020 yılında dünyadaki verinin 35 zetta byte olmasının öngörüldüğünü aktardı. Yağcı, “Büyük veri bileşenleri olarak; çeşitlilik, hız, veri büyüklüğü, doğrulama ve değeri sıralıyoruz. Kurumların; arşivleme, işleme ve saklamayla ilgili önümüzdeki 5 yılda çok iyi plan yapmaları gerekiyor. Nakivo olarak düşük maliyetli bir çözüm sunuyoruz” şeklinde konuştu.
Toplantı sonunda gerçekleştirilen kura çekiminde; katılımcılara Quadro’dan ‘s88 Akıllı Saat’ler ve GDATA’dan ‘GDATA Internet Security Box’lar hediye edildi.
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics