e-toplum Kamu 05 MAYIS 2014 / 08:02

Çevre teknolojileri ve enerji için OSTİM Ekopark

OSTİM Ekopark’ın Bakanlar Kurulu kararıyla Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edilmesi, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

11 Ekim 2013 tarihinde yapılan olumlu değerlendirme sonucu resmi onay bekleyen OSTİM Ekopark, Bakanlar Kurulu’nun 2014/5939 sayılı; “Bazı Alanların Teknoloji Geliştirme Bölgesi Olarak Tespit Edilmesine ve Bazı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınırlarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kararı” ile Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak ilan edildi. Karar 4 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından tahsis edilen 87 dönümlük alana kurulacak olan OSTİM Ekopark, çevre teknolojileri ve enerji alanında Ar-Ge faaliyeti yürüten şirketlere ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin enerji konusunda yaşadığı sorunlara çözüm üreten kurum ve kuruluşların ortak noktası olacak OSTİM Ekopark, Teknoloji Geliştirme Bölgesi statüsünde faaliyet gösterecek ve bünyesindeki şirketlere çeşitli devlet desteklerinden yararlanma olanağı sunacak.

Ar-Ge ve inovasyon olanakları sunulacak
OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi’yle elde edilen bilgi birikimi ve işbirliği tecrübesi odağında gelişen merkez, enerji sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar için ülke çapında tüm paydaşların katkılarıyla ulusal bir referans ve hareketlilik merkezi olmayı hedefliyor. Ankara’daki 8 üniversiteyle enerji teknolojileri alanında faaliyet yürüten bölgedeki kamu sanayi kuruluşu Temsan da aynı çatı altında buluşacak. OSTİM Ekopark, Ankara’nın yanı sıra yurt genelindeki tüm üniversitelere ve enerji sektöründeki şirketlere enerji teknolojileri konusunda; temel araştırmadan ticarileştirmeye varan süreçte Ar-Ge ve inovasyon olanakları sunacak. Projenin 5 yılda bitirilmesi planlanıyor.
ETİKETLER : Sayı:970

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics