e-toplum Kamu 14 MAYIS 2016 / 14:42

Denizli’nin bilişim gündemi ele alındı

Bilişim Zirvesi’nin Anadolu turnesi hız kesmeden devam ediyor. BTvizyon Anadolu Toplantıları’nın Denizli etabı, 5 Mayıs tarihinde düzenlendi.
 
Teknoloji ve bilişimin kalbi İstanbul’da atıyor olsa da, Anadolu’nun teknolojiye ve bilişime olan ilgisini göz ardı etmek mümkün değil. Bu doğrultuda Anadolu’daki teknoloji şirketlerini İstanbul ve diğer illerdeki teknoloji ekosistemleriyle kaynaştırmayı amaçlayan Bilişim Zirvesi, BTvizyon Anadolu Toplantıları ile bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor. 5 Mayıs’ta Deniz Dedeman Park Otel’de Dia, BTburada.com, Mikro Yazılım, Pikare, Tesan, Vektor, Venatron, Qnap ve Quadro’nun sponsor olduğu etkinliğin basın sponsorluğunu ise BThaber gerçekleştirdi.
BTvizyon’un Denizli buluşması 100’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaptı. Etkinliğin konuşmacıları arasında ise Denizli Bilişim Derneği Başkanı Haşem Şahan, Venatron Security CEO’su Serkan Kurt, Tesan Veri Depolama Çözümleri Ürün Yöneticisi Sinan Yiğit, Dia Genel Koordinatörü Süha Onay, ADM Elektrik Dağıtım Bilişim Teknolojileri Müdürü Mehmet Karadeniz, Trinoks Yazılım Genel Müdürü Cüneyt Gargin, Halil Pekdemir Gıda Yönetim Kurulu Üyesi M. Can Pekdemir, Quadro Türkiye Genel Müdürü Serkan Yazıcı ve Tetra Bilişim Satış Müdürü Geylani Gani yer aldı.
 
Büyük veri daha da büyüyecek
Açılış konuşmasının ardından söz alan ADM Elektrik Dağıtım Bilişim Teknolojileri Müdürü Mehmet Karadeniz konuşmasında, “ADM EDAŞ Bünyesinde Yapılan Teknolojik Projeler ve Nesnelerin İnterneti” konularını masaya yatırdı. Mehmet Karadeniz, veri kullanımı, enerji tüketimi ve SCADA sistemlerine dair detayları katılımcılarla paylaştı.
Karadeniz’in ardından Tesan Veri Depolama Çözümleri Ürün Yöneticisi Sinan Yiğit, “Günümüzde Verinin Önemi” başlıklı sunumunda son dönemdeki teknolojik gelişmelerle beraber veri trafiğinin önemli ölçüde arttığına dikkat çekti. İlerleyen dönemde bu verilerin zettabayt seviyesine ulaşacağı gerçeğine işaret eden Yiğit, kurumların ve şirketlerin veri güvenliği konusundaki eksiklerine de değindi. Kurumların ve şirketlerin olası felaket senaryolarına hazırlıklı olması gerektiğini hatırlatan Yiğit, günümüzde verinin şirketler ve kurumlar için altın değerinde olduğuna vurgu yaptı.
 
Bulut çözümleri fırsatlar sunuyor
Sinan Yiğit’in ardından kürsüye Dia Genel Koordinatörü Süha Onay çıkarak, “Bulutta Ticari Yazılım” başlıklı sunumunda Dia yazılımlarının yapısından bahsetti. Paket yazılımları ve ERP’leri artılarıyla ve eksileriyle değerlendiren Onay, Dia yazılımlarının her iki başlığın da artılarını barındırdığının altını çizdi. Onay, bulut çözümlerinin kurumlara ve şirketlere sağlayacağı avantajlar konusunda katılımcıları bilgilendirdi.
İletişim arasından önce kürseye gelen son isim Trinoks Yazılım Genel Müdürü Cüneyt Gargin oldu.  “Üretim ve Lojistikte Yazılım Etkisi” konulu sunumunda üretimde toplanan verinin önemine değinen Gargin, bu verilerin şirketlerin müşterilerine ulaşmaları ve onların taleplerini karşılayabilmeleri açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.
 
Güvenlik, hiç bitmeyen bir süreç
İletişim arasının ardından etkinliğe Venatron Security CEO’su Serkan Kurt’un sunumuyla devam edildi. “Siber Tehdit İstihbaratı ve Kritik Altyapılar” sunumuyla katılımcıları kritik altyapılara yapılan saldırılar konusunda bilgilendiren, herkesin güvenlik konusunda farkındalık eksikliğinden söz ettiğini ifade eden Kurt, buna karşın kimsenin elini taşın altına koymadığı eleştirisini de yaptı. 
Serkan Kurt’un sunumunun ardından kürsüye Halil Pekdemir Gıda Yönetim Kurulu Üyesi M. Can Pekdemir geldi. Pekdemir, “Mikro Yazılım ile Büyüyenler” başlıklı sunumunda, Mikro Yazılım ile elde edilen kurumsal avantajlardan söz etti. Mikro Yazılım sayesinde veri takibi üzerinden müşteri eğilimlerini rahatlıkla takip edebildiklerini dile getiren Pekdemir, bu sayede müşteri beklentilerini sorunsuz bir şekilde karşılayabildiklerini vurguladı.
Quadro Türkiye Genel Müdürü Serkan Gezici, “Giyilebilir Teknolojiler” konulu sunumunda bu başlıktaki teknolojiler ve nesnelerin interneti hakkında bilgiler verirken, bu alanda Quadro’nun geliştirdiği ürünleri katılımcılara tanıttı. 
Etkinliğin son konuşmacısı ise Tetra Bilişim Satış Müdürü Geylani Gani oldu. “Bilgi Güvenliği” başlıklı sunumuyla Geylani Gani, katılımcıları internet üzerindeki kişisel verileri konusunda bilgilendirirken, bu alandaki farkındalık eksikliği odaklı eleştirilerini katılımcılarla paylaştı. Konuşmasında kullanıcıları bekleyen siber tehditlere değinen Gani’nin konuşmasının ardından düzenlenen çekilişle katılımcılara hediyeler dağıtıldı.
 
BT yetkinliği gittikçe gelişiyor 
Etkinliğin açılış konuşmasını Denizli Bilişim Derneği Başkanı Haşem Şahan gerçekleştirdi. Şahan konuşmasında, Denizli Bilişim Derneği’nin faaliyetlerinden söz ederken, BTvizyon etkinliğinin bu noktada yarattığı olumlu etkiye, Denizli’de gelişmekte olan bilişim sektörüne sunduğu rehberlik desteğine işaret etti.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics