e-toplum Kamu 30 NİSAN 2017 / 16:58

DEPAR ile kesintiye karşı erken alarm

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtımı hizmetini sağlayan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), ASELSAN ile bir Ar-Ge projesine imza attı. BEDAŞ ve ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen ve 5. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda tanıtılan ‘DEPAR’ isimli cihaz; mahallelere elektrik sağlayan trafoları sürekli izleyerek, normalin dışında bir durumda, arıza veya kesinti gerçekleşmeden önce sistemin erken alarma geçmesini sağlıyor. Elektrik dağıtım şebekelerindeki trafo merkezlerine yerleştirilen DEPAR sayesinde alçak gerilim şebekelerinin enerji, ısı ve güç kalite ölçümleri yapılıyor, elde edilen veriler de uzaktan izleme ve kontrol merkezine iletiliyor. Gelen verileri analiz eden izleme merkezi ise kesinti ve arıza ihtimali üzerine henüz sorun yaşanmadan müdahale için ekipleri trafo merkezine yönlendiriyor.
Bu projenin, şebekenin ‘akıllı’ hale gelmesinde önemli bir adım olduğuna işaret eden ASELSAN Güç Kontrol ve Yenilenebilir Enerji Program Müdürü Dr. Tarık Oranç, "Savunma elektroniği dışında ülkemiz için diğer bir kritik teknoloji alanı olan enerji sektöründe, akıllı enerji yönetimi odaklı ürünler geliştiriyoruz. BEDAŞ ile yürüttüğümüz bu proje kapsamında geliştirilen güç kalitesi ölçüm cihazı ve izleme merkezi yazılımı ile dağıtım şebekesi anlık olarak izlenip kontrol edilebilecek. Ayrıca trafo sıcaklığı ve sigorta durum bilgisi gibi diğer teknik bilgiler de operatör tarafından uzaktan izlenebilecek" bilgisini verdi.
ASELSAN ile birlikte enerji sektöründe yeni bir sayfa açmaktan büyük gurur duyduklarını dile getiren BEDAŞ Ar-Ge ve Yatırım Direktörü İlker Dursun ise uzun süren bir çalışmanın ürünü olarak geliştirilen DEPAR’ın, Türkiye genelinde elektrik dağıtım yapılan tüm bölgelerde uygulanabileceğine dikkat çekti. İlker Dursun, “Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) ile büyük elektrik tüketicilerini anlık olarak takip edebiliyoruz. ASELSAN ile birlikte hayata geçirdiğimiz DEPAR sayesinde ise artık mahalle ve sokak bazında enerji kalitesini de anlık olarak izleme ve şebekenin tümümün röntgenini çekme imkânına sahip olacağız. Bu, daha önce birçok farklı proje ile tohumlarını attığımız akıllı şebekeler altyapısının filizlenmesi demek. Bundan sonraki dönemde de yatırım ve Ar-Ge faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.
İstanbul Avrupa Yakası’nda 4,8 milyon aboneye hizmet veren BEDAŞ, yeni sistemin pilot uygulamasını hızla hayata geçirecek. Önümüzdeki günlerde ilk etapta 5 mahallenin trafo merkezine yerleştirilecek DEPAR sayesinde enerji, ısı, güç kalitesi gibi ölçümler uzaktan izlenecek ve kontrol merkezine anlık olarak iletilecek. Pilot çalışmanın tamamlanmasından sonra, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki ve yurtdışındaki birçok trafo merkezinde DEPAR cihazının yaygınlaşması hedefleniyor.
 
ETİKETLER : BEDAŞ ASELSAN 1120 DEPAR

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics